(Nie)honorowi krwiodawcy?!
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy zezwala na zwolnienie pracownika w pracy ze względu na czynność oddania krwi oraz przeprowadzenia zalecanych przez stację krwiodawstwa okresowych badań (jeżeli nie mogą zostać one przeprowadzone w czasie wolnym pracownika).
Wśród osób oddających krew w stacjach krwiodawstwa znajdują się tzw. honorowi dawcy krwi. Status ich uregulowany został w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 roku o publicznej służbie krwi, dotyczy on osób bezpłatnie oddających krew. Zasłużeni krwiodawcy mogą skorzystać z następujących przywilejów:
1) zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew na czas oznaczony;
2) zwrot utraconego zarobku;
3) zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju;
4) posiłek regeneracyjny.
Wynagrodzenie za czas nieobecności w pracy wypłacane jest przez pracodawcę w wysokości ustalonej według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej uwzględnia się, w wysokości należnej w miesiącu, w którym przypadało zwolnienie.
Nowelizacja przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje powrót do tzw. ulgi na krew. Honorowi krwiodawcy będą mogli odliczyć od dochodu wartość ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew, nie więcej jednak niż 6 % wysokości dochodów.
Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej Sp. z o.o.