Reklama

Nie wszyscy frankowicze zyskają

Nie wszyscy frankowicze skorzystają z możliwości przewalutowania kredytu na złote. Takie rozwiązanie znajduje się wśród założeń ustawy przygotowanych przez Kancelarię Prezydenta.

Główny analityk firmy doradczej Expander Jarosław Sadowski wskazuje, że Prezydent próbuje wywiązać się ze złożonej w kampanii obietnicy przewalutowania kredytów frankowych po kursie z dnia uruchomienia kredytu. Propozycja zakłada, że kredyt zostałby jeszcze raz przeliczony tak, jakby został zaciągnięty w złotych.

Reklama

Ekspert podkreśla jednak, że takie przewalutowanie w większości przypadków pozostanie jedynie na papierze, ponieważ wymaga zgody banku.

Korzystniejszy może być inny zapis, mówiący, że jeśli bank nie zgodzi się na przewalutowanie, to kredytobiorca może oddać mu swoje mieszkanie w zamian za umorzenie całego zadłużenia.

Ponadto założenia ustawy uznają za niedozwolone zbyt duże spready walutowe, czyli różnice pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty, a także zmiany oprocentowania kredytu podejmowane na podstawie decyzji zarządu banku, a nie przesłanek rynkowych.

Jarosław Sadowski ocenia, że prezydenckie propozycje nie zadowolą w pełni ani frankowiczów, ani banków.

Dowiedz się więcej na temat: wszystkie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »