Niebawem rejestracja
Jeszcze w tym miesiącu sąd prawdopodobnie zarejestruje połączenie sześciu banków regionalnych i zrzeszających w nową instytucję finansową - Bank Polskiej Spółdzielczości, który będzie zrzeszał blisko 400 banków spółdzielczych.
Do tej grupy zrzeszeniowej dołączy wkrótce jako siódmy Dolnośląski Bank Regionalny (DBR). Bankiem przejmującym będzie największy w tej grupie Gospodarczy Bank Południowo - Zachodni z Wrocławia. DBR najdłużej zwlekał z podjęciem decyzji o przyłączeniu do tzw. grupy G6 tworzonej w stolicy Dolnego Śląska. Wcześniej bowiem zadeklarował chęć przystąpienia do grupy, która miała powstać wokół Banku Gospodarki Żywnościowej, a potem gdy okazało się, że nadzór bankowy nie zaakceptował umowy zrzeszeniowej BGŻ, zadeklarował chęć połączenia z grupą powstałą w Poznaniu z inicjatywy Gospodarczego Banku Wielkopolskiego. Ostatecznie wejdzie w skład Banku Polskiej Spółdzielczości, którego siedzibą będzie Warszawa. Warto też pamiętać, że konsolidacja banków regionalnych i zrzeszających została wymuszona nową ustawą o bankach spółdzielczych, która narzuciła określone wymogi kapitałowe. DBR nie był w stanie spełnić samodzielnie tych rygorów (chodzi tu o wysokość funduszy własnych) stąd konieczność połączenia z innymi bankami zrzeszającymi. Obecnie istnieją dwie grupy zrzeszające spółdzielców i Mazowiecki Bank Regionalny, który postanowił funkcjonować samodzielnie, nie łącząc się z żadną powstającą grupą. Mógł to zrobić ponieważ dysponuje odpowiednimi funduszami własnymi, chociaż zgodnie z zapisami nowej ustawy będzie je musiał zwiększać w taki sposób aby w końcu 2006 roku dysponować kapitałami własnymi o równowartości co najmniej 20 mln euro.
Natomiast trzy lata wcześniej, czyli na koniec 2003 r. jego fundusze własne muszą wynosić minimum 15 mln euro. Zdaniem obserwatorów MRBank z czasem połączy się z jedną z dwóch funkcjonujących na rynku grup zrzeszających, a w przyszłości powstanie tylko jedna, silna grupa zrzeszająca banki spółdzielcze. Konsolidacja ta zostanie wymuszona nie tylko przez konkurencję wśród spółdzielców ale także przez coraz bardziej agresywnie wchodzące na rynek duże i średnie banki komercyjne, zwłaszcza z zagranicznym kapitałem.
Tej konkurencji może się w przyszłości oprzeć powstający właśnie Bank Polskiej Spółdzielczości. Będzie on dysponował sumą bilansową w wysokości około 5 mln zł i funduszami własnymi przekraczającymi 257 mln zł (bez DBR). BPS będzie też zrzeszał najwięcej w kraju, bo blisko 400 banków spółdzielczych, dysponujących łącznie 1600 placówkami. Obecnie liczba banków spółdzielczych jeszcze się zmienia, ponieważ nadal trwa proces ich fuzji będący wynikiem rygorów nowej ustawy i określonymi wymogami dotyczącymi wysokości funduszy własnych.