Nieliczne konta oszczędnościowe dają ponad 3 proc.

Oprocentowanie kont oszczędnościowych, podobnie jak lokat, istotnie spało w ostatnich miesiącach. Obecnie za atrakcyjne należy uznać te oferty, które dają oprocentowanie powyżej 3 proc. Z informacji zebranych przez Expandera wynika jednak, że takich ofert jest tylko kilka. Ponadto zwykle wiążą się one z różnego rodzaju ograniczeniami.

Choć oprocentowanie kont oszczędnościowych istotnie spadło, to nadal można uzyskać nawet 4 proc. Tyle znaleźć można jednak tylko w jednym banku - Deutsche Banku. Nie jest to jednak oferta dla tych, którzy chcą ulokować na koncie więcej niż 10 000 zł. Przy wyższym saldzie oprocentowanie spada bowiem do 2 proc.

Wysokie oprocentowanie, wynoszące 3,31 proc., możemy znaleźć również w Getin Banku. Ta oferta także nie jest jednak pozbawiona wad. Opisywane konto oszczędnościowe można posiadać jedynie w połączeniu z ROR-em, które wiąże się z dodatkowymi, dość wysokimi opłatami. Z informacji uzyskanych od banku wynika, że najtańszy, który pozwala korzystać z wspomnianej oferty, kosztuje 10 zł miesięcznie. Opłaty tej można uniknąć aktywnie korzystając z rachunku.

Reklama

Jeszcze więcej, bo aż 3,5 proc. można uzyskać na koncie oszczędnościowym w BNP Paribas. Tu haczyk polega jednak na tym, że tak wysoka stawka obowiązuje zaledwie przez miesiąc. Po tym okresie spada do 2,25 proc.

Ostatnim bankiem, w którym możemy liczyć na oprocentowanie powyżej 3 proc. jest BOŚ. W jego przypadku standardowe oprocentowanie przy saldzie nie większym niż 20 000 zł wynosi co prawda 2,75 proc. Może ono zostać podwyższone do 3,025 proc., jeśli klient w danym miesiącu wpłaci na takie konto przynajmniej 100 zł i przez miesiąc nie dokona się z niego wypłaty.

Funkcjonują również konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest znacznie niższe. Najsłabsze oferty mają oprocentowanie wynoszące ok. 1 proc. Mimo tak dużych równic w poziomie oprocentowania Polacy niezbyt chętnie zmieniają konto na takie, które oferuje korzystniejsze warunki. Problem polega bowiem na tym, że aby zmienić konto oszczędnościowe często musieliby przenieść do innego banku także ROR. W wielu przypadkach konto oszczędnościowe służy bowiem do przechowywania pieniędzy, które mogą być potrzebne w każdej chwili. Ta rola spełniona jest najlepiej, gdy ROR i konto oszczędnościowe posiadamy w tym samym banku.

Jarosław Sadowski

główny Analityk firmy Expander

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Expander.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »