Reklama

Nowa kampania ostrzega przed wyłudzeniami. "Nie klikajmy, gdzie popadnie"

Wystartowała ogólnopolska kampania społeczna "Stracisz dane, stracisz pieniądze!", którą stworzył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Ma ona na celu zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w sieci i poza nią.

Każdy z nas spotkał się zapewne z podejrzanym e-mailem czy wiadomością SMS, które wręcz wmawiają nam, byśmy kliknęli w zamieszczony tam link. W grę może wchodzić niedopłata za przesyłkę lub też nieudane logowanie do banku.

Wiedzieć to za mało

Wiele się słyszy na temat prób wyłudzenia danych, jednak wciąż wiele osób daje się na to nabrać. A konsekwencje są różne: od nadszarpniętych nerwów po utracone pieniądze. 

Przed aktywnymi w ostatnim czasie oszustami podszywającymi się pod bank PKO BP ostrzegł działający w strukturach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego. 

Reklama

Ponieważ nie sposób całkowicie zabezpieczyć się przed tego typu atakami, dlatego warto być świadomym tego, jak potrafią być niebezpieczne. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) rozpoczął właśnie kampanię społeczną, która ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa w sieci i poza nią.

Potrzebne działania ogólnospołeczne

- Skala działań oszustów jest przytłaczająca. Niesie to za sobą bardzo szkodliwe i daleko idące konsekwencje dla całego społeczeństwa. Dlatego gorąco zachęcam media, instytucje, organizacje społeczne oraz pozarządowe do włączenia się w naszą kampanię - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.  

- Wspólnie możemy skuteczniej walczyć z oszustami i zadbać o bezpieczeństwo konsumentów - dodał. 

UOKiK przygotował dwa 30-sekundowe spoty przeznaczone do emisji w telewizji, radiu i Internecie. Od 5 grudnia br. są nieodpłatnie emitowane przez media publiczne w oparciu o art. 31 c ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a także przez nadawców komercyjnych, którzy zgodzili się na wsparcie kampanii bez pobierania wynagrodzenia.

KM

Zobacz także:

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: prezes UOKiK | UOKiK | oszustwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »