Nowe taryfy na prąd z opóźnieniem. Rząd wskazał datę

Wiele wskazuje na to, że do dopiero w październiku zaczęłyby obowiązywać nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Jak wynika z najnowszych założeń do ustawy o ochronie odbiorców energii, nowe taryfy miałyby obowiązywać 1 października.

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października br., a nie 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Zgodnie z założeniami opublikowanymi w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, przewiduje się przesunięcie rozpoczęcia obowiązywania zmienionych taryf na energię elektryczną na 1 października br. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że sprzedawcy z urzędu mają złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf w takim terminie, aby mogły wejść w życie od 1 lipca.

Reklama

Jak podkreśla ministerstwo klimatu w uzasadnieniu propozycji, przesunięcie terminu wejścia w życie zmienionych taryf dla energii elektrycznej pozwoli na pełniejsze odzwierciedlenie warunków rynkowych w tych taryfach. MKiŚ zaznaczyło, że aktualne ceny hurtowe na poziomie 400-500 zł za MWh "wskazują na przestrzeń do obniżenia cen w taryfach dla energii elektrycznej sprzedawców pełniących funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych".

Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają prawo do korzystania z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energia elektryczna | ceny prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »