Nowy sposób pobierania gotówki
Organizacja Visa Europe uruchomiła w Polsce nową usługę Cashback. Dzięki niej posiadacze wybranych kart Visa mogą wypłacać gotówkę podczas zakupów w sklepach. Na razie usługę proponuje zaledwie kilkadziesiąt punktów handlowych w Polsce, ale do końca roku ma być ich znacznie więcej. Czy to początek rewolucji w sposobie pobierania gotówki?
Nowa usługa Visa Cashback umożliwia podejmowanie pieniędzy z rachunku podczas zakupów w sklepie. Wystarczy mieć kartę Visa wydaną przez mBank, MultiBank lub PKO BP. Warunkiem pobrania środków w kwocie do 200 złotych jest zrobienie zakupów w wybranym punkcie handlowym obsługiwanym przez jednego z akceptantów: eService lub Polcard.
Nie ma minimalnej kwoty wypłaty - teoretycznie można więc pobrać nawet parę złotych. Na początek usługa cash back dostępna jest w warszawskich sklepach sieci Empik i Real, na wybranych stacjach paliw BP oraz w stołecznych Halach Banacha. Do końca roku punktów ją oferujących ma być zdecydowanie więcej. BP, Empik i Real zapowiadają wprowadzenie usługi we wszystkich obsługiwanych sklepach. Visa w Polsce zamierza uruchomić Cashback również we współpracy z innymi bankami. Według szacunków tej organizacji, już na początku 2007 r. dostęp do gotówki w punktach handlowych powinno mieć przynajmniej 90 proc. posiadaczy debetowych kart Visa. Chociaż Cashback został wprowadzony przez organizację Visa i wybrane banki zaledwie kilka dni temu, podobną usługę jako pierwszy zaproponował Bank Zachodni WBK we współpracy z Card Point. Posiadacze debetówek BZ WBK (zarówno z logo Visa jak i MasterCard) także mogą pobrać gotówkę u sklepowego kasjera, jednak wypłata nie może być większa niż 200 złotych i co ważne nie może przewyższać wartości dokonanych zakupów. BZ WBK nie pobiera prowizji od wypłat, podobnie jak banki wykorzystujące usługę Visa Cashback.
Przedstawiciele BRE Banku i PKO BP nie wykluczają jednak wprowadzenia opłaty za podejmowanie gotówki w sklepach - mogłoby to być uzależnione m.in. od popularności usługi w naszym kraju. Cash back może zrewolucjonizować polski rynek i paradoksalnie zwiększyć wartość dokonywanych transakcji bezgotówkowych. Warunkiem podjęcia gotówki z kasy sklepu jest bowiem zapłata za zrobione zakupy kartą. Przy tej okazji możemy dopiero pobrać dodatkowe pieniądze. Cash back może być też alternatywą dla ciągle zbyt małej liczby bankomatów w Polsce. Chociaż polski rynek jest jednym z pierwszych w Europie, gdzie Visa zdecydowała się uruchomić Cashback, to w krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada czy Singapur usługa ta jest już dobrze znana. W Europie - poza Anglią, krajami skandynawskimi i Polską - Cashback wprowadzono także we Włoszech, a w przyszłym roku będą mogli korzystać z niego Czesi.
Organizacja Visa w Polsce obsługuje ponad 12,2 mln kart płatniczych. Pierwszą z nich wydała 15 lat temu. Wartość transakcji dokonanych polskimi kartami Visa przekroczyła 28,5 mld euro rocznie.
Jak działa usługa Visa Cashback?
Płacąc za zakupy debetową kartą Visa możemy pobrać gotówkę w kwocie do 200 złotych (nie ma minimalnej wartości wypłaty). Transakcję podobnie jak w przypadku zakupów należy potwierdzić numerem PIN lub własnoręcznym podpisem. Informacja o wypłacie widoczna jest na wydruku z terminalu płatniczego. Usługa Visa Cashback jest na razie bezpłatna. Oferują ją wybrane sieci handlowe posiadaczom kart mBanku, MultiBanku i PKO BP.