Nowy system kaucyjny: Butelka napoju będzie kosztować 15 zł?

Zapisy nowego projektu ustawy o systemie kaucyjnym zakładają, że półkowa cena napojów może urosnąć nawet o jedną trzecią w stosunku do obecnej - napisał portal wiadomoscihandlowe.pl. Już teraz normą są ceny sięgające 7 zł za półtoralitrowe warianty gazowanego napoju.

Napoje w ostatnich latach drożały bardzo mocno. Zaczęło się od podatku cukrowego, który spowodował wzrost ich ceny średnio o prawie 10 proc, a w przypadku napojów gazowanych nawet o ponad 26 proc., przy jednoczesnym znacznym spadku sprzedaży wolumenowej - w przypadku całej kategorii napojów o 14 proc, a gazowanych 16 proc. - wynikało z danych NielsenIQ, podawanych trzy miesiące po wprowadzeniu nowej daniny, w marcu 2021 roku.

Od tego czasu inflacja rozpędzała się, a razem z nią rosły ceny napojów. Dziś normą są ceny sięgające 7 zł za półtoralitrowe warianty gazowanego napoju, a w sklepach convenience przebijają nawet stawkę 8 zł. Jeszcze drożej jest na stacjach paliw. Za półtoralitrową butelkę coca-coli na jednej z warszawskich stacji Orlenu trzeba zapłacić 10,99 zł, a za dwulitrową butelkę pepsi 11,99 zł.

Reklama

Ile będzie kosztować dwulitrowa butelka napoju?

Wspomniany system kaucyjny spowoduje kolejne wzrosty cen na półkach. Trzeba będzie bowiem doliczyć do aktualnie obowiązującej ceny produktu również zwrotną kaucję. Projekt ustawy przewiduje, że jej maksymalna wartość wyniesie 2 zł bez względu na to, w którym systemie kaucyjnym będzie zwracana (to efekt pomysłu, aby na rynku działało kilku operatorów).

Biorąc pod uwagę wysokość inflacji i fakt, że w przypadku żywności sięga ona już blisko 20 proc. i wcale nie zamierza odpuścić, a także to, że kaucję zaczęlibyśmy płacić z początkiem 2025 roku, nie będzie fałszywym stwierdzenie, że cena dwulitrowej butelki napoju typu cola w droższych punktach sprzedaży, takich jak stacje benzynowe, może sięgnąć nawet 15-16 zł.

Oczywiście nie jest to przesądzone, ponieważ docelowa wysokość kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań zostanie wskazana w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw klimatu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki.

Michał Kokoszkiewicz

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

(Śródtytuł pochodzi od redakcji)

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: napoje | system kaucyjny | napoje gazowane

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »