Obligacje dadzą więcej zarobić. Wyższe oprocentowanie od października

Od października będzie można na nieco lepszych warunkach ulokować oszczędności w obligacjach skarbowych. Ministerstwo Finansów zdecydowało, że podniesie oprocentowanie papierów o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. Wciąż jednak jest ono zdecydowanie niżej niż stopa inflacji, która w sierpniu wyniosła 16,1 proc.

  • Wrześniowa oferta obligacji mogła być rozczarowująca, bo warunki oferowanych papierów dłużnych nie zmieniły się. 
  • W październiku resort finansów podnosi odsetki dla papierów z długim horyzontem oszczędzania. 
  • W związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, wzrośnie także oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych i wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

- W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pkt proc. wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pkt proc. będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Chcemy w ten sposób zachęcać naszych klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy naszych obligacji - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. 

Reklama

Obligacje skarbowe. Jak to wygląda w szczegółach?

W październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Wzrośnie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Natomiast 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w październiku 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich - podał MF.

To oznacza jednak, że marża dla dwulatek w ofercie październikowej jest niższa (we wrześniu oprocentowanie wynosiło: stopa NBP plus 0,25 proc. marży).

Jak zmienia się oprocentowanie obligacji w kolejnych okresach odsetkowych?

Oprocentowanie obligacji 4-letnich zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Obligacje będą dostępne od pierwszych dni października także za pośrednictwem kanałów elektronicznych Pekao. To już drugi bank,  który oprócz PKO BP będzie sprzedawał obligacje skarbowe.

Mimo podwyżki obligacje nie chronią w pierwszym okresie odsetkowym przed pożeraniem oszczędności przez inflację, która przekracza 16 proc. Ponadto trzeba też zapłacić podatek od odsetek (tzw. podatek Belki). Z wypowiedzi ministra Artura Sobonia w wywiadzie udzielonym Interii wynika, że nie ma co liczyć na likwidację czy modyfikację tego podatku.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »