Obligacje dadzą więcej zarobić. Wyższe oprocentowanie od października
Od października będzie można na nieco lepszych warunkach ulokować oszczędności w obligacjach skarbowych. Ministerstwo Finansów zdecydowało, że podniesie oprocentowanie papierów o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. Wciąż jednak jest ono zdecydowanie niżej niż stopa inflacji, która w sierpniu wyniosła 16,1 proc.
- Wrześniowa oferta obligacji mogła być rozczarowująca, bo warunki oferowanych papierów dłużnych nie zmieniły się.
- W październiku resort finansów podnosi odsetki dla papierów z długim horyzontem oszczędzania.
- W związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, wzrośnie także oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych i wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.
- W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pkt proc. wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pkt proc. będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat. Chcemy w ten sposób zachęcać naszych klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy naszych obligacji - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
W październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.
Wzrośnie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.
Natomiast 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.
Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej NBP marży, która wynosi dla instrumentów oferowanych w październiku 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich - podał MF.
To oznacza jednak, że marża dla dwulatek w ofercie październikowej jest niższa (we wrześniu oprocentowanie wynosiło: stopa NBP plus 0,25 proc. marży).
Oprocentowanie obligacji 4-letnich zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.
Oprocentowanie obligacji rodzinnych zmienia się co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.
Obligacje będą dostępne od pierwszych dni października także za pośrednictwem kanałów elektronicznych Pekao. To już drugi bank, który oprócz PKO BP będzie sprzedawał obligacje skarbowe.
Mimo podwyżki obligacje nie chronią w pierwszym okresie odsetkowym przed pożeraniem oszczędności przez inflację, która przekracza 16 proc. Ponadto trzeba też zapłacić podatek od odsetek (tzw. podatek Belki). Z wypowiedzi ministra Artura Sobonia w wywiadzie udzielonym Interii wynika, że nie ma co liczyć na likwidację czy modyfikację tego podatku.
Monika Krześniak-Sajewicz