Obligacje skarbowe. Oprocentowanie wzroście od lipca

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych. Poprawią się nie tylko warunki papierów opartych na stopie NBP, co jest efektem ostatniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, ale o 0,5 pkt proc. wzrośnie także oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pkt proc., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6 proc., a 2-letnich 6,25 proc.

"Ponadto podnosimy oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pkt proc.. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00 proc. dla 3-latek, 6,00 proc. dla 4-latek oraz 6,25 proc. dla 10-latek" - podał MF.

Reklama

Obligacje skarbowe. Jak wyglądać będzie oprocentowanie w lipcu?

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus", oprocentowane są odpowiednio 6,20 proc. i 6,50 proc. w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0 proc. dla obligacji rocznych i 0,25 proc. dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

"Zachęta do długoterminowego oszczędzania"

- W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pkt proc. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Przypomina, że lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które zostały wprowadzone do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości.

Warto jednak pamiętać, że odsetki od obligacji są objęte tzw. podatkiem Belki, co oznacza, że rzeczywiste oprocentowanie finalnie jest niższe od nominalnego. Jak niedawno pisała Interia, rząd nie planuje zniesienia tego podatku, także w przypadku oszczędności lokowanych w obligacjach skarbowych.

krześ

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | obligacje skarbowe | oprocentowanie obligacji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »