Reklama

Odsetki od prywatnego kredytu można wliczyć w koszty działalności, jeśli nieruchomość jest wykorzystywana w firmie

Można odliczyć część odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pod warunkiem, że mieszkanie jest wykorzystywane w działalności a odliczeniu podlegać będzie kwota proporcjonalnie przypadająca na tę część mieszkania, którą przedsiębiorca wykorzystuje w biznesie.

I nie trzeba wcale wpisywać lokalu do ewidencji majątku firmy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często wykorzystują w działalności dom lub mieszkanie.

Dzięki temu można np. odliczyć część wydatków na eksploatację, czyli opłaty za ogrzewanie lub prąd. Oczywiście, nie ma mowy o wpisaniu w koszty wszystkich takich opłat, a jedynie tej części, która przypada na wykorzystywaną przez przedsiębiorcę część domu czy mieszkania. Podobnie jest z odsetkami od kredytu.

Bez wpisania mieszkania do ewidencji majątku

Przedsiębiorca, który zajmuje się doradztwem prawnym, jako dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej wskazał mieszkanie kupione - razem z żoną - na kredyt. W części mieszkania (25%) zorganizował on biuro, w którym spotyka się z klientami.

Reklama

Choć wykorzystuje on część mieszkania w działalności, to nie wpisał on lokalu do ewidencji majątku firmy i nie zamierza tego zrobić. Jednak wystąpił z pytaniem do izby skarbowej, czy może część odsetek od kredytu zaliczać do kosztów działalności gospodarczej. Tę część, która przypada proporcjonalnie na pomieszczenia, w których urządził biuro, a więc dokładnie 1/4 odsetek.

We wniosku o interpretację zasugerował, że powinien on móc odliczać odsetki przypadające na pomieszczenia wykorzystywane w działalności. I że nie powinien przeszkadzać w tym fakt, że lokal nie znajdzie się w ewidencji majątku firmy.

Trzy warunki

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 26 listopada 2015 r. (sygnatura IPPB1/4511-1041/15-4/AM) uznał stanowisko podatnika za uzasadnione. Urzędnicy na podst. art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym przypomnieli, że za koszty uzyskania przychodu mogą zostać uznane wszystkie wydatki, które pozostają w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu (i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia jego źródła), są właściwie udokumentowany i nie ma ich na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Przypomnieli także, że "zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji".

Skoro zaś, jak napisał podatnik, zaciągnięty kredyt pozostaje w związku z uzyskiwanymi przez niego przychodami, to odsetki mogą stanowić dla niego koszt uzyskania przychodu.

Odpisujesz tyle, ile wykorzystujesz

Urzędnicy zastrzegli, że nie można odpisać całości odsetek od dochodu, ale za koszt może uznać tylko taką ich część, która przypada na wykorzystywane przez podatnika biuro. Czyli wspomniane już 25% wydatków.

Marek Siudaj

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »