Odwrócona hipoteka to krok we właściwym kierunku

Ekonomiści pozytywnie oceniają pomysł wprowadzenia do polskiego prawa tak zwanej odwróconej hipoteki, ale dodają, że minie trochę czasu, zanim Polacy zaczną z tego rozwiązania korzystać.

Rząd będzie dziś kontynuował rozpoczęte wczoraj posiedzenie i zajmie się między innymi projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Rozwiązanie zakłada, że właściciel mieszkania lub domu będzie mógł otrzymać jednorazowe świadczenie lub dożywotnią rentę. W zamian, po jego śmierci bank zajmie nieruchomość.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek przypomina, że możliwość skorzystania z odwróconej hipoteki istnieje już w wielu państwach, ale zwykle ludzie powoli się do niego przekonują.

Analityk ING TFI Paweł Cymcyk dodaje, że możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy za to, że po śmierci właściciela bank otrzyma jego mieszkanie to atrakcyjne rozwiązanie dla wielu osób starszych, którym emerytura czy renta nie wystarczają na godne życie.

Reklama

Jak podkreśla - te osoby często posiadają mieszkania, czy domy, które są sporo warte, ale ta własność nie poprawia ich warunków życia.

Eksperci dodają, że ponieważ sprawa dotyczy osób starszych, trzeba zadbać o ich jak największą ochronę. Zwracają też uwagę, że Polacy posiadający nieruchomości zwykle chcą je pozostawić swoim dzieciom i to jest dla nich ważniejsze, niż poprawa poziomu własnego życia.

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: hipoteka | kredyt | emerytura | renta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »