Reklama

Ogłoszenie przez sąd upadłości SKOK Wspólnota

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ ogłosił w piątek upadłość z możliwością zawarcia układu SKOK Wspólnota. Z wnioskiem o upadłość wystąpiła Komisja Nadzoru Finansowego. Kasa miała ok. 107 tys. członków. 96 proc. deponentów odebrało już swoje pieniądze.

Reklama

Sędzia Ireneusz Fojuth uzasadniając postanowienie, powiedział, że wg. ustaleń sądu, od 2011 r. do chwili obecnej w kasie Wspólnoty występuje stan niedoboru aktywów nad zobowiązaniami. "Stan ten ulegał ciągłemu zwiększeniu i 17 lipca 2014 r. stan zobowiązań wyniósł ponad 1,1 mld zł, przy sumie aktywów w wysokości ponad 287 mln zł"- wyjaśnił. Sędzia podał, że wśród zobowiązań Kasy są m.in. ponad 817 mln zł wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (z tytułu środków gwarantowanych wypłaconych deponentom Kasy) i ponad 25 mln zł wobec deponentów (ok. 190 osób), których lokaty przewyższały gwarantowaną kwotę 100 tys. euro.

Zarządzanie majątkiem upadłej kasy sąd powierzył zarządcy; wezwał wierzycieli upadłej Kasy, aby w terminie 3 miesięcy od daty obwieszczenia o upadłości zgłosili swoje wierzytelności w stosunku do upadłego. Sąd wyznaczył sędziego komisarza, zarządcę i ustanowił kuratora do reprezentowania upadłego w postępowaniu upadłościowym.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 17 lipca br. skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wniosek o upadłość SKOK Wspólnota z powodu braku perspektyw poprawy sytuacji Kasy. Kasa Krajowa zaskarżyła tę decyzję; uważa, że wniosek jest oparty na błędnych przesłankach. Do tej pory skarga ta nie została rozpatrzona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny.

- - - - -

Stanowisko Krajowej SKOK

W związku z dzisiejszym postanowieniem Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ uprzejmie informuję, że Kasa Krajowa od początku stała na stanowisku, iż kwestię Kasy Wspólnota można było rozstrzygnąć inaczej, nie angażując środków BFG, lecz dokonując restrukturyzacji w ramach systemu SKOK. Tym bardziej, że Kasa Krajowa, która udzielała pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota, wskazała SKOK zainteresowany przejęciem Kasy Wspólnota, który w naszej opinii spełniał kryteria ustawowe wymagane do przeprowadzenia takiej operacji oraz zadeklarowała udzielenie dalszej pomocy na jej finansowanie. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego opierając się na kryteriach określonych przez siebie, nie uwzględniła naszych wniosków, lecz podjęła decyzję, której konsekwencją było skierowanie wniosku do sądu.

Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, iż w stosunku do kas spółdzielczych przepisy zostały tak skonstruowane, że po wprowadzeniu przez KNF do SKOK zarządcy komisarycznego i skierowaniu do sądu przez tę państwową instytucję wniosku o upadłość Kasy, SKOK ani Kasa Krajowa nie mogą być stroną tego postępowania. Zarówno Kasa Krajowa jak i działające przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego organy statutowe SKOK Wspólnota nie mają zatem możliwości przedstawienia swoich racji i argumentów sądowi upadłościowemu.

Andrzej Dunajski, rzecznik prasowy Krajowej SKOK

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: ogłoszenie | komisja' | wspólnota | sąd rejonowy | kasy | Gdańsk | ogłoszenia | SKOK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »