Ograniczenie handlu w niedziele szkodliwe społecznie i ekonomicznie

Spośród procedowanych ostatnio w Sejmie ustaw projekt o ograniczeniu handlu w niedziele można uznać za najbardziej absurdalny. Jest wyrazem wielkiej hipokryzji. Nie ma powodu, aby chronić grupę osób zatrudnionych w handlu, kiedy są zawody, jak taksówkarze, pracownicy kwiaciarni, obsługa basenów czy aktorzy grający w teatrze, którzy muszą wtedy pracować.

- Przywileje te są bardzo umowne, ponieważ jak się okazało zakaz pracy w niedziele wcale nie skróci czasu pracy zatrudnionych - powiedział serwisowi eNewsroom Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

- Będą pracowali tyle samo, ale w innych terminach. To absurd z punktu widzenia solidarności społecznej. Z perspektywy ekonomicznej zamknięte sklepy oznaczają mniejsze obroty, czyli mniejsze podatki wpływające do kasy państwowej. To także niższe zarobki i być może ograniczenie liczby zatrudnionych. Liczba pracowników firmy musi być przecież dostosowana do jej obrotów. Ucierpią na tym pracownicy i klienci. Nie ma racjonalnego powodu, aby przepychać tę ustawę z takim zapamiętaniem, jak robi to Solidarność. Są różne rozsądne rozwiązania podsuwane przez pracodawców - właścicieli dużych obiektów, jak i inne związki zawodowe. Jednym z nich jest, aby lepiej wynagradzać pracę w niedziele. Wielu pracowników przyjęłoby z aplauzem możliwość zarabiania tego dnia nawet o 50 proc. więcej. Możliwe jest znalezienie rozwiązania, które będzie zgodne z interesami kupujących, jak i pracujących w sklepach. Ideologia nie może brać góry nad zdrowym rozsądkiem. To błąd, który wcześniej popełniono i niestety niewiele się nauczono - dodał Arendarski.

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: zakupy | ograniczenie handlu w niedziele | handel w niedziele
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »