Reklama

Opłaty: Gminy będą naliczyć odsetki za przedszkole

Za nieterminowe opłaty za wychowanie przedszkolne i wyżywienie dziecka w przedszkolu gmina powinna naliczać odsetki za zwłokę jak od zaległości podatkowych - uważa Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu.

Zastępca burmistrza Brzegu zwrócił się do opolskiej RIO z pytaniem, czy za spóźnioną opłatę za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłaty za żywienie dziecka w przedszkolu gminnym, gmina powinna naliczać odsetki. Chciał też wiedzieć, czy powinny być to odsetki jak od zaległości podatkowej.

Reklama

Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że na podstawie art. 52 ust. 15 ustawy i finansowaniu zadań oświatowych opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w publicznych placówkach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez JST oraz opłaty za korzystanie z wyżywienia w takich placówkach stanowią niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym.

Jak wskazuje RIO, w sprawach nieuregulowanych ustawą o finansach publicznych stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisy działu III Ordynacji podatkowej, a ta zawiera szczegółowe regulacje prawne w zakresie odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych (art. 53 i następne).

"Nie sposób zgodzić się ze stanowiskiem (...), jakoby brak stosownych regulacji dotyczących odsetek w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych stanowił podstawę do wyprowadzenia wniosku, iż od nieterminowo uiszczanych opłat za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłaty za wyżywienie dziecka w przedszkolu nie należy naliczać odsetek" - uważa RIO.

W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu "w przypadku nieterminowego regulowania należności związanych z opłatą za korzystanie dzieci z wychowania przedszkolnego i opłatą za wyżywienie dziecka w przedszkolu jednostka samorządu terytorialnego powinna naliczać odsetki za zwłokę jak od zaległości podatkowych".

Odmienne stanowisko w podobnej sprawie zajęła RIO w Katowicach.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »