Oszczędności zjada inflacja. Rząd szykuje nową propozycję

Rząd wreszcie zauważył, że dwucyfrowa inflacja zżera oszczędności drobnych ciułaczy. Premier Morawiecki oraz minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedzieli, że w najbliższych dniach pojawią się propozycje, między innymi dotyczące obligacji detalicznych dla obywateli. Po tych zapowiedziach po raz kolejny pojawia się dyskusja o zniesieniu tzw. podatku Belki.

Jak mówił premier prezentując pakiet pomocy dla posiadaczy kredytów,  będzie też pakiet dla oszczędzających. Zarówno oszczędności, które powinny być oferowane Polakom przez sektor finansowy, jak również oszczędności, które już dzisiaj w Ministerstwie Finansów są proponowane - zapowiedział szef rządu.

- Spróbujemy przedstawić jak najlepsze warunki dla obywateli w najbliższym czasie - dodał.

Minister Magdalena Rzeczkowska dodała, że chodzi między innymi o detaliczne obligacje skarbowe.

 - Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. Premier zapowiedział, że taka informacja do państwa w najbliższym czasie trafi, odnośnie pakietu oszczędnościowego, rozwiązań, które mają zachęcić, wspomóc zakładanie depozytów i oszczędzanie przez Polaków" - powiedziała Rzeczkowska Ministerstwo Finansów pracuje nad uatrakcyjnieniem oferty obligacji detalicznych - dodała.

Reklama

Wcześniej premier apelował do banków o to by podnosiły oprocentowanie lokat i zapowiadał, że jeśli tego nie zrobią rząd sięgnie po "zachęty regulacyjne".

We wtorek pytany o to jak chce skłonić banki do wyższego oprocentowania lokat?  Odpowiedział, że  "poprzez perswazję"

Tymczasem inflacja pożera nie tylko oszczędności zdeponowane w bankach, ale także w detalicznych papierach oferowanych przez ministerstwo Finansów. Interia pisała już kilkakrotnie, że dwucyfrowa inflacja to kłopot dla drobnych ciułaczy, bo ich oszczędności są pożerane w szybkim tempie.

Rząd wprawdzie ostatnio podniósł nieco oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych (w lutym i w kwietniu podwyżka była symboliczna, o 0,5 pkt proc., a w majowej ofercie o 1 pkt proc.), ale wciąż w pierwszych okresach odsetkowych jest ono bardzo niskie, podobnie jak papiery o krótkich terminach. Trzymiesięczne na 1,5 proc, dwulatki na 3 proc., a antyinflacyjne czterolatki w pierwszym roku tylko 3,3 proc. Zwracał na to uwagę między innymi ekonomista Tomasz Wyłuda, bo przy inflacji 12,3 proc. tylko po to, by ochronić swój kapitał inflacją i wyjść na zero, trzeba było znaleźć lokatę kapitału na aż 15,2 proc.

Do tego trzeba zapłacić podatek Belki, więc o zasadności jego utrzymywania mówi się coraz częściej.

Na Twitterze padło nawet o to pytanie skierowane do autora tego wprowadzonego dwadzieścia lat temu podatku:

Co Pan myśli o zniesieniu podatku Belki, przy tak wysokiej inflacji? - pyta Tomasz Wyłuda.

Rząd ma przedstawić pakiet dla oszczędzających w najbliższych dniach. Po dzisiejszych zapowiedziach rządu, można założyć, że oferta obligacji detalicznych zostanie jakoś uatrakcyjniona.

Jednak zdaniem Andrzeja Halesiaka, członka Towarzystwa Ekonomistów Polskich, skutecznym graczem na polu konkurowania o oszczędności Polaków NBP, który powinien być najbardziej zainteresowany w udrożnieniu kanałów transmisji polityki monetarnej, a po drugie kiedyś już to robił.

- Jeśli ktoś miałby na tym polu skutecznie konkurować z bankami komercyjnymi, to widziałbym w tej roli NBP, który po pierwsze powinien być najbardziej zainteresowany w udrożnieniu kanałów transmisji polityki monetarnej, a po drugie kiedyś już to robił. Na przykład w 1997 roku, w sytuacji nadpłynności sektora bankowego, przyjmował na 9-miesięcy depozyty od ludności - mówił w poniedziałkowej rozmowie z Interią, Andrzej Halesiak.

Monika Krześniak-Sajewicz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | inflacja | Ministerstwo Finansów | lokaty | depozyty | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »