Pacjent kontra służba zdrowia, czyli co zrobić, gdy lekarz szkodzi zamiast leczyć?

Śmierć, kalectwo, zakażenie np. nieuleczalną żółtaczką typu C to tylko niektóre skutki błędów lekarskich, na jakie narażeni są pacjenci placówek służby zdrowia w Polsce. Tylko nielicznym poszkodowanym udaje się uzyskać odszkodowania. Większość nie wierzy, że można tego dokonać i nawet nie próbuje dochodzić swych praw.

Warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy prawnej w przypadku, gdy lekarz popełni błąd w trakcie leczenia. Niestety tego rodzaju sytuacje niekiedy powodują nieodwracalne skutki. Szczególnie w takich przypadkach odszkodowanie lub renta, stanowiąca zadośćuczynienie za uszczerbek na zdrowiu zapewnia poszkodowanym niezbędne środki do dalszego życia.

- Nierzadko są to niebagatelne kwoty. Jeden z naszych klientów, zakażony przez szpital żółtaczką typu C, dostał ponad 314 tys. zł odszkodowania. Dla dziecka, potrąconego przez samochód, kancelaria wywalczyła niemal 142 tys. zł. za 30 proc. uszczerbku na zdrowiu. Mamy świadomość, że ta kwota nie zwróci poszkodowanej czasu, jaki spędziła w szpitalach i gabinetach lekarskich, jednak pozwoli na szybszy powrót do pełni zdrowia - mówi Michał Teodorowski, partner zarządzający w Kancelarii Teodorowski & Wojtaszak.

Reklama

Kiedy mamy do czynienia z "błędem medycznym"?

Negatywne konsekwencje, powstałe na skutek interwencji lekarskiej w szpitalu, przychodni albo w prywatnym gabinecie zostaną zakwalifikowane jako błąd, gdy zostanie dowiedzione, że lekarz złamał zasady sztuki lekarskiej albo nie dochował należytej staranności.

Błąd medyczny może wynikać także z niewłaściwej diagnozy, w przypadku, gdy lekarz stwierdził u pacjenta inną chorobę niż ta, na którą on cierpi albo wykrył nieistniejącą dolegliwość i ją leczył. Błąd może też wynikać z przyjęcia wcześniejszej mylnej diagnozy innego lekarza. Jeżeli lekarz uwierzy w błędną diagnozę i źle leczy, to on odpowiada za negatywne skutki. Powinien bowiem sam stwierdzić, na co choruje jego pacjent.

Co zrobić, gdy lekarz popełnił błąd?

W takim przypadku warto zgromadzić możliwie pełną dokumentację medyczną. Równie istotną kwestią jest wykazanie zakresu szkód poniesionych na skutek błędu. Trzeba też wyliczyć wysokość utraconych zarobków i ile mogły wynieść (tzw. utracone korzyści).

Wojewódzka komisja ds. błędów medycznych, sąd, prokuratura lub kancelaria prawna

Poszkodowani na skutek błędów lekarskich mogą dochodzić swych roszczeń za pośrednictwem:

1. Wojewódzkich komisji ds. błędów medycznych, które wydają orzeczenia w ciągu 4 miesięcy od złożenia wniosku. Wniosek można wnieść w ciągu roku od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o zaistnieniu błędu medycznego, ale nie później niż w ciągu 3 lat od zdarzenia, które te skutki wywołało. Wysokość świadczenia (odszkodowania i zadośćuczynienia) za niedomagania zdrowotne może wynieść maksymalnie 100 tys. zł., a za śmierć - 300 tys. zł.

2. Sądów - ustawodawca przewidział na to 3 lata od dnia, w którym dowiedzieliśmy się o szkodzie. Jeśli błąd lekarski dotyczy osoby małoletniej, to czas przedawnienia roszczenia przedłuża się: można go dochodzić do dwóch lat po uzyskaniu przez tę osobę pełnoletności. W przypadku postępowań prowadzonych przez sądy nie ma określonej górnej kwoty odszkodowania oraz zadośćuczynienia, jak to ma miejsce w przypadku orzeczeń komisji.

3. Postępowanie karne - w przypadku popełnionego błędu medycznego przez personel medyczny, osoba pokrzywdzona możne złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, którego adresatem powinna być prokuratura. W takim przypadku prokurator ustala czy sprawca swoim zachowaniem wyczerpał znamiona czynu zabronionego określonego w ustawie karnej. Warto pamiętać, że samo złożenie zawiadomienia do prokuratury uruchamia jedynie postępowanie karne przeciwko sprawcy samego błędu, którego wynik nie musi być korzystny dla poszkodowanego i jego rodziny. Jednak skazanie lekarza przez sąd daje możliwość ubiegania się o odszkodowanie w postępowaniu cywilnym, w którym sąd związany jest wyrokiem. Oznacza to, że sąd ustala jedynie wysokość odszkodowania a nie to, czy jego przyznanie jest zasadne.

4. Mimo, że kilka instytucji udziela wsparcia w uzyskaniu odszkodowań za błędy lekarskie droga do tego celu nie jest prosta. Procedura poprzedzająca uzyskanie odszkodowania jest skomplikowana i wymaga fachowej wiedzy prawnej. Rozsądną alternatywę tworzą kancelarie, które dysponują zapleczem prawników wyspecjalizowanych w tego rodzaju postępowaniach. Dzięki ich pomocy poszkodowani, na skutek błędów lekarskich, mogą liczyć na fachowe wsparcie, które przekłada się na wymierne efekty w postaci odszkodowań. Pozyskane w ten sposób środki zapewniają poszkodowanym możliwość dalszej rehabilitacji i powrotu do normalnego życia.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »