Reklama

Piąty miesiąc rekordowo tanich kredytów

W trakcie ostatnich 15 miesięcy rata kredytu zaciągniętego na 25 lat spadła dzięki działaniom Rady Polityki Pieniężnej o 145 zł na każde 100 tys. pożyczonego kapitału. Tę korzystną dla kredytobiorców sytuację podtrzymuje wczorajsza decyzja Rady, a rynek spodziewa się utrzymania rekordowo niskich stóp procentowych przez najbliższe miesiące.

W środę po raz czwarty z rzędu RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Nie była to decyzja zaskakująca - wskazywały na nią zarówno publiczne wypowiedzi członków Rady, jak i oczekiwania ekonomistów. Na ich podstawie, jak również biorąc pod uwagę notowania kontraktów FRA, można przyjąć, że rekordowo niskie stopy procentowe utrzymają się jeszcze przez dwa-trzy kwartały.

Oszczędność 440 zł miesięcznie

Jest to dobra informacja dla wszystkich osób które mają kredyt hipoteczny lub myślą o zaciągnięciu takiego zobowiązania. Ci pierwsi w większości odczuli w ostatnich miesiącach sporą ulgę w postaci niższych miesięcznych rat. O ile niższych? Choć do pierwszej w tym cyklu obniżki stóp procentowych doszło dokładnie rok temu, to już od końca sierpnia 2012 roku na rynku spodziewano się obniżek stóp, co miało wpływ na niższe notowania stawki WIBOR - głównego składnika oprocentowania kredytów złotowych.

Reklama

Rata kredytu zaciągniętego w sierpniu 2012 r. na 25 lat i kwotę 300 tys. zł, z oprocentowaniem 6,6 proc. (w tym 1,5 pkt. proc. marży), wynosiła na starcie 2046 zł miesięcznie. Od tamtego czasu notowania stawki WIBOR 3M spadły z 5,11 proc. (sierpień) do 2,66 proc. Gdyby bank aktualizował wartość stawki WIBOR na bieżąco, modelowy kredytobiorca mógłby dziś cieszyć się oprocentowaniem o jedną trzecią niższym i w konsekwencji ratą na poziomie 1610 zł miesięcznie, czyli o 436 zł mniejszą niż 15 miesięcy temu.

Nawet kilka kwartałów niskich stóp procentowych

To jednak nie wszystko - tak przynajmniej wynika z notowań kontraktów terminowych na stopę procentową (FRA). Za 6 miesięcy wyceniają one WIBOR 3M na 2,74 proc., a za 9 miesięcy na 2,85 proc. Sugeruje to, że rynek spodziewa się podwyżek stóp najwcześniej za 2 - 3 kwartały. Co więcej, kontrakty na WIBOR 3M z horyzontem 21-miesięcznym notowane są na poziomie 3,51proc. Gdyby do takiej zmiany rzeczywiście doszło, to rata modelowego kredytu wyniosłaby 1756 zł miesięcznie. To wciąż wyraźnie mniej niż w sierpniu 2012 roku, kiedy rynek nie dyskontował jeszcze poluzowania polityki pieniężnej, do której doszło w listopadzie.

Bartosz Turek, Lion's Bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »