Reklama

Po Brexicie należy przenieść biznes finansowy z Londynu do UE - eurodeputowany Weber

Szef frakcji chadeków w Parlamencie Europejskim Manfred Weber oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Strasburgu, że po Brexicie cały biznes finansowy denominowany w euro powinien zostać przeniesiony z Londynu do Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, "ludzie oczekują", by cały biznes powiązany z euro znajdował się na "ziemi europejskiej". Dodał, że Wspólnota powinna chronić interesy unijnych centrów finansowych, takich jak Paryż, Frankfurt nad Menem, Dublin i Amsterdam. Jego zdaniem "jest nie do pomyślenia", by po Brexicie biznes denominowany w euro pozostał w brytyjskiej stolicy.

Reuters zwraca uwagę, że Londyn jest wiodącym centrum finansowym clearingu derywatów denominowanych w euro. Agencja dodaje, że dwa lata temu Europejski Bank Centralny bez powodzenia próbował przenieść ten lukratywny biznes do strefy euro.

Reklama

Weber odmówił odpowiedzi na pytania, czy jego koncepcja zakłada przeniesienie do UE tego clearingu. Reuters pisze, że Komisja Europejska mogłaby zaproponować "przymusową relokację biznesu clearingowego", ale na razie nie zajmuje jasnego stanowiska w tej kwestii, która mogłaby skomplikować negocjacje w sprawie Brexitu.

Weber zaakcentował, że jego wypowiedź na temat przeniesienia biznesu finansowego z Londynu miała charakter ogólny i chodzi mu o "europejski nadzór, Europejski Urząd Nadzoru Bankowego i obronę europejskich miejsc pracy".

Reuters zwraca uwagę, że w projekcie rezolucji w sprawie Brexitu, którą Parlament Europejski ma przyjąć w środę, nie było nawiązania do relokacji biznesu finansowego. W projekcie zapisano jedynie, że Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, mający siedzibę w Londynie, powinien zostać przeniesiony jak najszybciej.

Pobierz za darmo program PIT 2016

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »