Poduszka finansowa. Warto mieć, ale w jakiej wysokości?

Poduszkę finansową powinien posiadać każdy z nas, niezależnie od miesięcznych zarobków. Dzięki oszczędnościom możemy zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo, nie martwiąc się o brak środków do życia w sytuacji kryzysu. Jak zbudować poduszkę finansową i ile warto odłożyć na czarną godzinę?

Co to jest poduszka finansowa?

Poduszka finansowa to zabezpieczenie na tzw. czarną godzinę. Są to nasze oszczędności, które zapewnią nam bezpieczeństwo finansowe na wypadek np. utraty pracy, a tym samym stałego źródła dochodu lub innego kryzysu. W takim przypadku dzięki poduszce finansowej nie zostaniemy bez środków do życia z dnia na dzień.

Poduszka finansowa zapewnia nam również pewnego rodzaju elastyczność, np. gdy chcemy zwolnić się z pracy z powodu doświadczanego mobbingu, nie musimy czekać, aż znajdziemy nową pracę. Dzięki oszczędnościom możemy pozwolić sobie na odcięcie się od źródła stresu i spokojne poszukiwanie nowej pracy.

Jakie poduszki finansowe mają Polacy?

Z najnowszego badania “Barometr oszczędności 2023" KRD wynika, że 78 proc. Polaków ma odłożone pieniądze na czarną godzinę. 35 proc. ankietowanych oceniło jednak, że ich oszczędności w razie utraty pracy lub innego źródła dochodu, wystarczyłyby zaledwie na miesiąc. Tak mała poduszka finansowa nie jest w stanie zapewnić wystarczającego bezpieczeństwa.

Reklama

Ponad 24 proc. Polaków ma oszczędności w kwocie do 5 tys. zł. 17,4 proc. osób ma oszczędności w kwocie między 5 a 20 tys. zł, zaś 23 proc. ankietowanych posiada oszczędności w kwocie ponad 20 tys. zł. Z badania wynika, że 29 proc. osób odkłada miesięcznie między 251 a 500 zł. Co 5. Polak z kolei odkłada od 501 do 1000 zł miesięcznie.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

To, ile powinna wynosić poduszka finansowa, zależne jest od naszych potrzeb, standardu życia, miesięcznych zarobków oraz ilości osób w gospodarstwie domowym. Naturalnie samotna osoba będzie potrzebować mniejszej poduszki finansowej niż np. rodzina z dwójką dzieci.

Eksperci zalecają, aby minimalna wysokość poduszki bezpieczeństwa dla singla wynosiła 3-krotność miesięcznych dochodów. Oznacza to więc, że osoba, która zarabia 5 tys. zł miesięcznie, powinna posiadać minimalną poduszkę finansową w wysokości 15 tys. zł.

Rodziny z dziećmi z kolei powinny zgromadzić oszczędności w wysokości co najmniej 6-krotności miesięcznych zarobków. Za idealną poduszkę finansową zaś uznaje się 12-krotność miesięcznych zarobków. Taka kwota jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo przez dłuższy czas i jednocześnie umożliwia ona inwestowanie, pozwalające na pomnażanie swoich oszczędności.

Jak zacząć oszczędzać? Warto ustalić sobie kwotę, którą będziemy w stanie co miesiąc odkładać. Jeżeli w danym miesiącu uda nam się odłożyć więcej, to jeszcze lepiej, ale starajmy się nie schodzić poniżej ustalonej kwoty. Oczywiście kwota ta powinna brać pod uwagę to, ile miesięcznie zarabiamy i jakie są nasze wydatki. Przykładowo jednak przy zarobkach wynoszących 7 tys. zł miesięcznie, odkładając 200 zł, finansową poduszkę bezpieczeństwa będziemy gromadzić latami.

Gdzie odkładać pieniądze z poduszki finansowej?

Sposobów na przechowywanie oszczędności jest wiele, a wszystko zależy od naszych potrzeb, ilości oszczędności oraz wiedzy na temat inwestowania. Jeżeli zależy nam na bezpiecznym zbudowaniu poduszki finansowej, to najlepszym pomysłem jest przechowywanie środków na kontach oszczędnościowych lub lokatach. Dzięki temu będziemy pomnażać swoje oszczędności, a w razie potrzeby, w dowolnym momencie będziemy mogli szybko skorzystać ze zgromadzonych na danym koncie pieniędzy.

Z badania “Barometr oszczędności 2023" wynika, że to właśnie przechowywanie oszczędności na koncie oszczędnościowym jest najczęściej wybieranym sposobem pomnażania poduszki finansowej. 28 proc. osób z kolei wybiera oprocentowane lokaty. Zgodnie z badaniem co 10. Polak inwestuje w akcje i obligacje. Aż 40 proc. Polaków natomiast nie pomnaża swoich oszczędności w ogóle.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: oszczędności | poduszka finansowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »