Polacy doceniają elektryczne rowery. Chętnie kupiliby taki pojazd

Elektryczne rowery, mimo stosunkowo wysokiej ceny zakupu, są doceniane przez ewentualnych nabywców. Z badań opinii konsumenckich wynika, że elektryczny rower mógłby wspomóc rodziny w oszczędzaniu wydatków na środki transportu.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Polacy przekonali się do rowerów elektrycznych. Ponad 60 proc. ankietowanych przyznało, że e-bike ułatwiłby im codzienne dojazdy do pracy czy po zakupy. Wzrost cen paliw w co drugim ankietowanym (50 proc.) wywołuje chęć skorzystania z roweru elektrycznego. Posiadanie e-bike’a pozwoliłoby także obniżyć domowe wydatki na transport i mobilność. Z takim stwierdzeniem zgodziło się 60 proc. ankietowanych. 

Reklama

Elektryczny rower bardziej ekonomiczny od samochodu

Biorąc pod uwagę koszt zakupu i eksploatacji, dla większości badanych (70 proc.) zakup roweru elektrycznego jest bardziej ekonomiczny od samochodu. Z przeprowadzonego badania wynika też, że Polacy dostrzegli zalety "elektryków" i planują je wykorzystać. 38 proc. ankietowanych rozważa zakup roweru elektrycznego dla siebie lub członka rodziny, planując ten zakup w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy.

- Rola roweru elektrycznego w codziennej komunikacji systematycznie rośnie. Pokazują to zarówno najnowsze badania, obserwacje naszych ekspertów oraz trendy na polskich ulicach i ścieżkach rowerowych - mówi Mateusz Pytko, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego. - Polacy podążają za trendami obecnymi w krajach zachodniej Europy. Także u nas wzrost popularności e-bike’ów przyniesie same korzyści dla miast i społeczeństwa, a także szansę na dynamiczny rozwój polskiej elektromobilności - dodaje.

Miasto naturalnym środowiskiem e-rowerów

Przyczyn dużego zainteresowania rowerami elektrycznymi można upatrywać w wielu korzyściach, na które mogą liczyć użytkownicy. Praktyczny i komfortowy e-bike coraz częściej zastępuje samochód. W wielu europejskich miastach e-rowery stały się bardzo ważnym elementem transportu miejskiego, odciążając zatłoczone ulice i sprawiając okolicę bardziej dostępną i przyjazną pieszym. Rower elektryczny to także idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy przykładają dużą wagę do troski o środowisko naturalne. Zeroemisyjny i przyjazny środowisku rower elektryczny, może się stać kluczowym środkiem transportu w niedalekiej przyszłości.

Badanie "Użytkowanie rowerów elektrycznych i preferencje zakupowe" wykonano w ramach drugiej edycji kampanii edukacyjnej PSR - "Rowerowa Rewolucja".

Od roweru lepszy jest tylko... rower elektryczny

Pierwsza edycja z 2020 roku nawiązywała do boomu rowerowego, który rozpoczął się w czasie pandemii. Wiele osób przesiadło się wtedy na dwa kółka, doceniając tę zdrową, ekonomiczną i ekologiczną alternatywę dla m.in. samochodów. W nowej odsłonie kampanii stowarzyszenie odpowiada na znaczny wzrost popularności e-bike’ów. Eksperci chcą przybliżyć Polakom "elektryki" i przekonać, że od tradycyjnego roweru wygodniejszy może być tylko... rower elektryczny. Przypominają też, że e-bike to nie skuter. Swoją energią z silnika wspiera rowerzystę tylko wtedy, gdy ten kręci pedałami.

Badanie zlecone przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe wykonała pracownia SW Research. Wywiady online zrealizowano na reprezentatywnej grupie Polaków w maju, a w badaniu wzięły udział osoby w wieku 25 - 55 lat, mieszkańcy miast o zróżnicowanej wielkości.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: transport | rower elektryczny | rowery | transport miejski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »