Polacy próbują ratować oszczędności przed inflacją. MF podało nowe dane

W marcu Polacy kupili oszczędnościowe obligacje skarbowe o łącznej wartości przekraczającej 2,6 mld zł. To więcej niż w lutym (2,2 mld zł), ale znacznie mniej niż w rekordowych miesiącach ub.r. (czerwiec, lipiec, sierpień). Najchętniej kupowanymi w marcu papierami były obligacje czteroletnie indeksowane wskaźnikiem inflacji.

To właśnie wspomniane czterolatki pozwalają w większym stopniu zniwelować skutki inflacji (od drugiego roku oszczędzania ich oprocentowania stanowi wskaźnik inflacji i określona w liście emisyjnym marża). Wyraźnie widać, że Polacy starają się ratować realną wartość oszczędności i choć jest to niezmiernie trudne, to właśnie czterolatki (także 10-latki indeksowane inflacją) dają nadzieję na uchronienie choć części majątku topniejącego w wyniku wzrostu cen.

Polacy najchętniej kupują obligacje czteroletnie indeksowane inflacją

Najchętniej kupowanymi instrumentami w marcu były więc obligacje 4-letnie - COI. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 1500,4 mln zł (57 proc. udział w strukturze sprzedaży) - informuje resort finansów.

Reklama

Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 10-letnie - EDO (15-proc. udział) i 1-roczne - ROR (13-proc. udział w sprzedaży). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-letnie TOS (7 proc.) i 3-miesięczne - OTS (3 proc.) oraz 2-letnie - DOR (3 proc.).

Obligacje roczne i dwuletnie nie chronią przed utratą wartości posiadanych oszczędności

Warto podkreślić, że papiery z rocznym i dwuletnim okresem zapadalności (to okres chętnie wybierany przez oszczędzających) są oprocentowane w oparciu o stopę referencyjną NBP, która w tej chwili wynosi 6,75 proc., a więc nie chroni przed utratą wartości (GUS poinformował właśnie, że inflacja w marcu sięgnęła 16,1 proc. licząc rok do roku).

MF podał także, że na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ przeznaczono w marcu kwotę 44,3 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci. Beneficjenci programu mogą nabywać ten rodzaj obligacji do wysokości kwoty przyznanego świadczenia wychowawczego.  

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych w marcu sięgnęła 2,6 mld zł

- W marcu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych wyniosła ponad 2,6 mld zł. Klienci wybierają głównie obligacje 4- i 10-letnie, których oprocentowanie począwszy od drugiego okresu odsetkowego wyznaczane jest w oparciu o wskaźnik inflacji. Stanowiły one 72 proc. sprzedanych obligacji, co odpowiadało wartości blisko 1,9 mld zł - skomentował marcową sprzedaż skarbowych papierów Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

(js)

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: obligacje detaliczne | obligacje skarbowe | inflacja | oszczędności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »