Polacy wymieniają smartfony nawet już po dwóch latach

W 2020 r. po praz pierwszy w historii smartfonów zarówno w Polsce jak i globalnie odnotowano kilkuprocentowy spadek sprzedaży nowych urządzeń, który wiązano turbulencjami gospodarczymi czasu pandemii. Rok 2021 miał przynieść odbicie, jednak kryzys na rynku mikroczipów wraz z kryzysem logistycznym odsunęły je w czasie.

- Do zakupu kolejnego telefonu skłania nas często po prostu chęć pozbycia się starego modelu, który po upływie kilku lat funkcjonuje zwykle dużo gorzej niż na początku. Jest to nie tylko efektem nagromadzenia się losowych usterek, ale niestety też świadomego projektowania komponentów by zużyły się po upływie kilku lat. Nasze doświadczenia pokazują, że wystarczy poddać smartfona przeglądowi oraz czasem wymienić najbardziej zużyte komponenty jak baterię czy ekran, aby nawet trzykrotnie wydłużyć jego cykl życia - zauważa Janne Korpela, country manager Swappie, dla której Kantar zrealizował badanie.

Reklama

Z badania wynika, że co trzeci użytkownik wymienia smartfona po dwóch latach (31 proc.). 24 proc. robi to nawet szybciej, 14 proc. po dwóch i pół roku, a 19 proc. po trzech latach. Oznacza to, że znaczna większość Polaków (64 proc.) korzysta z telefonów w 2-3 letnich cyklach.

6 proc. badanych otrzymało smartfona w prezencie - od bliskich lub od pracodawcy jako służbowy telefon. Choć wiadomo, że smartfony mają też dzieci i młodzież, biorąc pod uwagę tylko dorosłą populację (31,4 mln Polaków, GUS 2020) i fakt, że 78 proc. z nich korzysta ze smartfona (CBOS 2021) można ostrożnie oszacować, że w naszych kieszeniach znajduje się 1,88 mln smartfonów, które od kogoś dostaliśmy. Tyle samo badanych kupiło używane lub odnowione urządzenie.

- Smartfon także w Polsce stał się zwykłym urządzeniem do codziennej komunikacji, które klienci chcą nabyć możliwie najtaniej. Nic dziwnego, że swoje kroki tak chętnie kierują do internetu, gdzie wygodniej niż w salonie można sprawdzić i porównać specyfikacje kilku na oko identycznych modeli - podsumuje Janne Korpela ze Swappie.pl.

Zobacz także:

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: smartfony | telekomunikacja | telefony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »