Połowa nastolatków ma już konto bankowe

Blisko połowa (46 proc.) nastolatków ma założone pierwsze konto bankowe jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności - tak wskazują najnowsze badania przeprowadzone przez Związek Banków Polskich.

Pierwsza aktywność bankowa jest podejmowana przez tzw. Pokolenie Z (czyli osoby urodzone po 1995 r.) o wiele wcześniej niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Dziś, aż 80 proc. najstarszych nastolatków posiada już konto osobiste, podczas gdy w 2009 r. było ich jedynie 40 proc. - wynika z analiz pracowni badawczej Kantar TNS.

Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, własne konto bankowe można posiadać od momentu ukończenia 13. roku życia. Wówczas, po osiągnięciu przez dziecko ograniczonej zdolności do czynności prawnych, czyli również zarządzania swoimi pieniędzmi, rodzic może mu otworzyć rachunek bankowy. Z najnowszych badań ZBP wynika, że brak opłat za prowadzenie rachunku oraz za wydanie i korzystanie z karty debetowej to kluczowe czynniki dla klienta zakładającego pierwsze konto dla swojego dziecka wskazywane odpowiednio przez 95 proc. i 73 proc. badanych. Co może martwić, mniej istotne są programy oszczędnościowe (26 proc.) czy system wspierający edukację finansową dziecka (8 proc.).

Reklama

Ważny brak opłat i aplikacja

Warto jednak zwrócić uwagę, że w ponad połowie przypadków (57 proc.) ważnym motywem przy wyborze oferty dla "bankującej" młodzieży pozostaje możliwość korzystania z aplikacji mobilnej. Wpisuje się to w dynamiczny rozwój bankowości mobilnej w Polsce i kolejne rekordy popularności. Według danych ZBP z Raportu NetB@nk, na koniec 2018 r. ponad 8,7 mln Polaków aktywnie korzystało z bankowej aplikacji mobilnej, co de facto oznacza, że co drugi aktywny użytkownik bankowości elektronicznej, chętnie korzysta z usług bankowych przez swój smartfon lub tablet. Jednocześnie, prognozy bankowców przewidują, że jeszcze w tym roku liczba użytkowników bankowych aplikacji może przekroczyć nawet 12 milionów osób.

Duży udział w tym trendzie mają ludzie młodzi, którzy coraz częściej traktują aplikacje bankowe jako standardowe do pobrania obok najpopularniejszych aplikacji muzycznych czy społecznościowych. Potwierdzają to dane ZBP z kwietnia br., z których wynika, że 43 proc. osób w wieku 15-24 lat zadeklarowało skorzystanie z bankowości mobilnej w ciągu ostatniego miesiąca. To wynik o 2 p.p. wyższy niż w przypadku tzw. Pokolenia X (czyli osób urodzonych po 1965 r.).

Za mało edukacji finansowej

Młodzi Polacy jeszcze chętniej korzystają z bankowości internetowej - w kwietniu br. zadeklarowali, że w ciągu ostatniego miesiąca, aż 61 proc. z nich skorzystało z internetowego serwisu transakcyjnego swojego banku. Co ciekawe, najmłodsi klienci banków w Polsce, aż w 57 proc. określili swoje doświadczenia z bankami jako zdecydowanie lub raczej pozytywnie, co jest wynikiem o 6 p.p. powyżej średniej.

Bez względu na rosnącą popularność korzystania z nowoczesnej bankowości i stosunkowo młody wiek, w którym ma miejsce pierwsza aktywność bankowa, kluczowy pozostaje rozwój wiedzy ekonomicznej i to od najmłodszych lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla Warszawskiego Instytutu Bankowości w marcu br. aż 37 proc. Polaków powyżej 18. roku życia (a nie starszych niż 34 lata) ocenia swoją znajomość wiedzy finansowej jako przeciętną. Ponadto, ponad połowa młodych osób (55 proc.) przyznaje, że zdarza im się podpisać umowę finansową, nawet jeśli nie rozumieją wszystkich jej zapisów - dodaje ZBP.

MK

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | konta | najnowsze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »