Polscy emigranci wysyłają miliardy euro do kraju

Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) informuje o miliardowych, prywatnych przelewach, jakich dokonują emigranci zarobkowi zasilając budżet krajów pochodzenia.

Tylko z Niemiec dokonano w 2016 r. przelewów zagranicznych na prywatne konta w wysokości 4,2 mld euro, z tego prawie połowę do krajów spoza Unii Europejskiej. Dane te podał w Luksemburgu Eurostat, unijny urząd statystyczny.

Prywatnych przelewów z UE do krajów pozaunijnych odnotowano w ub. roku ogółem 30,3 mld euro. Rok wcześniej - w 2015 r. - była to rekordowa suma jednego miliarda euro. Większość tych prywatnych przelewów dokonują emigranci zarobkowi do swoich krajów pochodzenia - poinformował Eurostat.

Więcej przelewów poza UE

Lecz miliardowe sumy pieniędzy - ogółem 9,9 mld euro - transferowane są też do Europy. Przy czym wysokość prywatnych przelewów do krajów pozaeuropejskich jest o 20,4 mld euro wyższa niż na europejskie konta. Transfer pieniędzy na prywatne konta wewnątrz UE wynosi ogółem 14,2 mld euro.

Reklama

Niskie przelewy do Niemiec

Jak wynika z danych Eurostatu, sumy wysyłane z Niemiec nie wracają do kraju. Podczas gdy w 2016 r. przelano z Niemiec na zagraniczne konta 4,2 mld euro, na konta niemieckie z zagranicy wpłynęło raptem 4 mln euro.

Wpływy Polski i Portugalii - po 2,8 mld euro

Najwięcej pieniędzy za granicę przelano z Francji - 9,4 mld euro i z Wlk. Brytanii - 4,6 mld euro.

Natomiast najwyższe wpływy pieniędzy z zagranicy na prywatne konta mają Polska i Portugalia - po 2,8 mld euro netto. Dalsze miejsca zajmują Rumunia (2,2 mld euro) i Bułgaria (860 mln euro).

Barbara Cöllen (dpa, Eurostat), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: zarobki za granicą | miliardy | emigracja zarobkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »