Poselski apel do ministra zdrowia: Dlaczego apteki nie mogą sprzedawać testów na koronawirusa?

Henryka Krzywonos-Strycharska zwróciła się z interpelacją do ministra zdrowia. Posłanka chce się dowiedzieć, co stoi na przeszkodzie, aby apteki mogły sprzedawać klientom testy na koronawirusa.

W interpelacji posłanka wskazuje, że w hurtowniach farmaceutycznych po ok. 55 zł za sztukę dostępny jest test na COVID-19 o nazwie Humasis COVID-19 firmy Diather Polska pakowany po 10 sztuk.

"Apteka może kupić ten test jedynie na własny użytek bez możliwości sprzedaży detalicznej" - wskazuje posłanka.

Jak zauważa dalej, w dobie, kiedy "epidemia przyspiesza, a wszyscy eksperci alarmują, że należy wykonywać jak najwięcej testów, to wydaje się, że taką możliwość powinni mieć wszyscy, którzy tego chcą, aby wiedzieć, czy są zdrowi i nie zagrażają innym".

Reklama

Posłanka chce, aby minister zdrowia odpowiedział na pytanie, dlaczego mimo dostępności testu w hurtowniach farmaceuci nie mogą ich sprzedawać w swoich aptekach.

..............................

Do konsultacji skierowano Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2. 

Proponuje się, aby zarówno kierowanie na badanie w kierunku zakażenia, jak i decyzja odnośnie dalszego postępowania z pacjentem realizowane były przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w ramach opieki sprawowanej nad pacjentem lub przez lekarzy udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą w zakresie świadczenia szpitalne, posiadającym umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zwanym dalej "świadczeniodawcą szpitalnym", któremu wojewoda lub minister właściwy do spraw zdrowia, działając odpowiednio na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 lit. b, art. 11 ust. 1 albo art. 11 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, z późn. zm.), wydał polecenie dotyczące zapewnienia łóżka lub łóżek dla pacjentów podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (szpital I poziomu).

Na czynności te składa się:

 1. Ocena stanu zdrowia pacjenta

2. Skierowanie na badanie w kierunku zakażenia covid-19

3. Decyzja dotycząca odbycia izolacji bądź skierowania do leczenia szpitalnego. Rozporządzenie reguluje ścieżki postępowania w zależności od wyniku oceny stanu pacjenta i jego stopnia samodzielności.

Projekt: TU:

wiadomoscihandlowe.pl
Dowiedz się więcej na temat: testy na COVID | testy na koronawirusa | apteki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na