Pożyczki przez internet a RODO: Czy twoje dane są bezpieczne w sieci?

Łatwy proces aplikowania, formalności ograniczone do minimum, szybka decyzja kredytowa oraz pieniądze na koncie bez wychodzenia z domu. To cechy, które sprawiają, że pożyczki online cieszą się coraz większą popularnością wśród Polaków. Czy ich zaciąganie jest bezpieczne, jeśli chodzi o przepływ danych osobowych?

Dane osobowe - czyli jakie konkretnie?

Z wyliczeń Domu Maklerskiego NWAI wynika, iż z pożyczek pozabankowych w 2017 r, skorzystało blisko 1,5 mln osób, a wartość rynku, szacowana na 5 - 6 mld zł, dwukrotnie przekroczyła jego wielkość z 2010 r. O rosnącej popularności tej formy pomocy finansowej świadczy bez wątpienia łatwość jej uzyskania. Sprowadza się ona zwykle do podania danych osobowych, wykonania przelewu potwierdzającego ich prawdziwość oraz podpisania umowy. O jakich informacjach mowa?

Otóż do danych osobowych zalicza się te informacje, które pozwalają łatwo zidentyfikować daną osobę. Obejmują więc one zwykle imię i nazwisko, adres, numer dowodu tożsamości (PESEL, NIP) czy adres IP. Do danych osobowych zaliczają się także zdjęcia i odciski palców, a także wszelkie informacje o cechach fizjologicznych, biologicznych czy kulturowych. W jaki sposób firmy pożyczkowe przetwarzają dane o swoich klientach?

Reklama

Przetwarzanie danych osobowych online

Gromadzenie oraz przetwarzanie danych osobowych przez firmy pożyczkowe jest warunkiem koniecznym przy ubieganiu się o świadczenie finansowe. Na tej podstawie instytucje ustalają bowiem zdolność kredytową klienta oraz podejmują decyzję o udzieleniu mu pożyczki bądź też odmowie. To jednak niejedyny powód gromadzenia danych. Obowiązek ten nakłada na firmy pożyczkowe także Ustawa o przeciwdziałaniu prania brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Przetwarzanie danych osobowych wynikające z przepisów tego aktu prawnego nie jest jednak nieograniczone. Jego zasady i metody przeprowadzania szczegółowo reguluje RODO. Rozporządzenie to nakłada na wszelkie podmioty, w tym również instytucje pożyczek online, obowiązek zachowania szczególnej staranności w zakresie ochrony danych osobowych. W jaki sposób?

Przede wszystkim muszą one szczegółowo poinformować swoich klientów o metodach i celu przetwarzania danych oraz uzyskać na nie ich zgodę. Dodatkowo firmy te zobowiązane są do stworzenia odpowiedniego systemu zabezpieczeń i polityki bezpieczeństwa. Ma to zapobiec wyciekowi poufnych danych i zagwarantować bezpieczeństwo klientów.

Ochrona tożsamości w sieci - rozsądne i świadome operacje finansowe

Odpowiednia polityka firm pożyczkowych oraz gwarancje prawne to jedno. Niepomiernie ważną rolę w ochronie prywatności w sieci odgrywa rozsądne i świadome działanie samych konsumentów. Nawet przy największych deklaracjach bezpieczeństwa, należy zachować szczególną czujność podczas podawania w sieci poufnych informacji. Przede wszystkim też nie wolno zamieszczać w Internecie zdjęć ani skanów takich dokumentów, jak dowód osobisty, paszport czy karta płatnicza. Oprócz tego warto szczegółowo zapoznać się z firmą, udzielającą kredytu oraz warunkami jej oferty.

- Podczas wypełniania internetowego wniosku o pożyczkę warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakiego rodzaju zgód wymaga pożyczkodawca lub pośrednik. Dodatkowo należy szczegółowo czytać podpisywane umowy i odpowiednio wcześnie zapoznać się z całkowitym kosztem pożyczki. Uczciwe instytucje nie zatajają dodatkowych opłat i jasno informują klientów o wszystkich należnościach związanych z udzieleniem finansowania - tłumaczy Jerzy Małysz, ekspert portalu sowafinansowa.pl.

Pożyczki online to dla wielu spore ułatwienie i szybki zastrzyk niezbędnej gotówki. Decydując się na nie warto jednak zadbać o swoje dane. Pozwoli to uniknąć wielu problemów i przykrych sytuacji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »