Pracownik na szkoleniu z EFS
Pracownik, w związku z dynamicznym rozwojem konkurencji na rynku, dąży do podnoszenia swych umiejętności i kwalifikacji. Wymóg ten doceniają i respektują również sami pracodawcy finansując lub współfinansując szkolenia swym pracownikom.
Zgodnie z art.12 ust 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych przez podatnika nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych. W celu ustalenia wielkości przychodu z tytułu otrzymania świadczeń częściowo odpłatnych ustala się zgodnie z art. 12 ust. 6a ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych. Przychodem jest różnica między odpłatnością poniesioną przez podatnika a ceną stosowaną przez usługodawcę wobec innych odbiorców.
Jednocześnie, poniesione przez spółkę wydatki związane z uczestnictwem pracownika w szkoleniu - na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych- podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Brak jest bowiem przepisów, które wyłączałyby z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z uzyskaniem świadczeń w trybie częściowo odpłatnym. Pamiętać jednakże należy, iż kosztem uzyskania przychodu będą wydatki poniesione na szkolenie pracowników, o ile zakres szkolenia miał związek z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Patrycja Mikuła