Prawie 50 proc. z nas nie wyłącza komputera po zakończonej pracy. Ile na tym tracimy?

Według GUS, w 2015 roku niemal 80 proc. gospodarstw domowych miało w domu przynajmniej jeden komputer1. Jesteśmy aktywnymi użytkownikami internetu i w sieci spędzamy średnio 5,7 godziny na dobę. Wielu z nas nie wie jednak, jak odpowiedzialnie korzystać z urządzeń elektronicznych. Niemal 50 proc. respondentów w badaniu2 przeprowadzonym przez Multimedia Polska przyznało się do niewyłączania komputera po jego użyciu, a prawie 20 proc. do pozostawiania w stanie uśpienia wszystkich urządzeń w domu. Ile płacimy za brak efektywności energetycznej?

Uśpiony komputer nabija licznik

W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Multimedia Polska wzięli udział mieszkańcy 9 polskich miast. Chodziło o poznanie nawyków potencjalnych klientów. Jedno z pytań dotyczyło stanu czuwania urządzeń. Okazuje się, że co drugi badany pozostawia komputer w stanie uśpienia (sleep mode) zamiast go wyłączyć, a co 5. w stanie czuwania (stand-by) pozostawia wszystkie inne urządzenia w swoim domu.

- Choć od 2010 roku w całej Unii Europejskiej istnieją limity dotyczące zużycia energii przez urządzenia w stanie czuwania (stand-by) i wstrzymania (sleep mode), to nadal niektóre nie wyłączone komputery i urządzenia mogą generować w tym trybie około 15 proc. swojego maksymalnego zapotrzebowania na energię - tłumaczy Jakub Jacewicz, dyrektor Departamentu Rynku Energii i Gazu Multimedia Polska.

Reklama

- Co więcej, zdarzają się i takie, które w trybie czuwania potrafią zużywać nawet 80 proc. energii. Ale nawet jeśli posiadamy nowoczesny komputer, który w stanie uśpienia będzie zużywał tylko 1-2 W, to i tak jeśli dodamy do tego koszty związane z pozostawianiem w stanie stand-by pozostałych urządzeń, to w skali roku uzbiera się nam z tego już niemała kwota - tłumaczy ekspert.

Płacimy i nie analizujemy

Badanie pokazuje również, że większość konsumentów raczej nie interesuje się stratami energii wynikającymi z pozostawiania sprzętu w stanie czuwania. Aż 27 proc. respondentów przyznało, że nie analizuje, ile prądu zużywa i jest to niezależne od wykształcenia ankietowanych. Nad zużyciem prądu nie zastanawia się 27 proc. osób z wyższym wykształceniem i dla porównania 26 proc. z podstawowym.

Wszyscy czują się natomiast zaskoczeni wysokością rachunku za energię, kiedy już go otrzymają. Oszczędności, nawet do 250 zł w skali roku, mogłaby nam dodatkowo zapewnić wymiana żarówek na energooszczędne, natomiast nadal 15 proc. badanych nie stosuje tego rozwiązania.

Co można zrobić? Kiedy zacząć oszczędzać?

Sposobów na oszczędzanie energii jest wiele. Warto zacząć od najprostszych. Co 5. z nas zasypia przy włączonym telewizorze - może warto rozważyć po prostu szybką zmianę tego nawyku lub wieczorami ustawiać czasowy limit, po którym telewizor automatycznie się wyłączy? Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy zasilającej. Jeden wyłącznik zagwarantuje nam wówczas odcięcie zasilania wszystkich podłączonych urządzeń. Na rynku istnieją także gniazdka z włącznikiem programowalnym lub gniazdka, którymi można sterować za pośrednictwem pilota (obsługuje około 3-6 gniazdek).

Ważne jest również, by wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, które pozwolą nam oszczędzać energię przez cały rok, bez względu na okoliczności. Badania pokazały, że w sezonie wakacyjnym, kiedy mamy możliwość, by zaoszczędzić na kosztach energii, popełniamy szereg zaniedbań, które nam tę szansę odbierają.

- Nasze badania pokazały, że czas urlopów sprzyja niestety nieekonomicznym zachowaniom. 18 proc. z nas przed wyjazdem robi wszystko na ostatnią chwilę i zapomina o wyłączeniu urządzeń z prądu - mówi Jacewicz. - Każdy czas jest dobry, aby zacząć myśleć o oszczędzaniu energii. Jeśli zaczniemy już teraz, to zamiast wydawać na wysokie rachunki za prąd, będziemy mogli pozwolić sobie na dłuższy urlop już za rok - dodaje.

[1] http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/nauka-i-technika-spoleczenstwo-informacyjne/spoleczenstwo-informacyjne/

[2] Badanie przeprowadzone na panelu Ariadna. Próba mieszkańców wybranych 9 miast oraz ich okolic (do 50 km) w wieku 18+ licząca N=900 osób. Termin realizacji: 04 - 11 lipca 2016 roku. Metoda: CAWI.

Dowiedz się więcej na temat: komputer | oszczędności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »