Prezydent podpisze ustawę antyspreadową
Prezydent Bronisław Komorowski podpisze po południu (14.00) ustawę antyspreadową. W ostatni piątek Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Celem ustawy jest stworzenie mechanizmu rynkowego wymuszającego obniżenie marży bankowej przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut przy spłacie kredytów walutowych, czyli tzw. spreadu.
Ustawa ma pomóc osobom, które zaciągnęły kredyt np. we frankach. Dotyczy tych, którzy już spłacają raty kredytu jak i tych, którzy w przyszłości zdecydują się na zaciągnięcie kredytu w walucie obcej. Zmiany dotyczą też ustawy o kredycie konsumenckim. Ustawa przewiduje, że spłata kredytu zaciągniętego w walucie obcej może nastąpić w walucie, w której kredyt ten został zaciągnięty. Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat.
Szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska - Wieczorek podkreśliła w rozmowie z IAR, że Bronisław Komorowski podpisuje tę ustawę bez zbędnej zwłoki. "Aktualna sytuacja na rynkach finansowych jest przedmiotem troski wielu Polaków. W tej sytuacji prezydent zlecił wcześniej sprawdzenie zgodności z konstytucją tej ustawy. Obecnie nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, więc prezydent podjął decyzję o pilnym zakończeniu tego procesu legislacyjnego"- wyjaśnia Joanna Trzaska - Wieczorek. Ustawa dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej. Ustawa o spreadach może być jednak odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny. Związek Banków Polskich twierdzi, że ustawa narusza zasadę niedziałania prawa wstecz, ogranicza swobodę zawierania umów ograniczając swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych.