Przepisy mówią o rejestracji 14 dni od zakupu. Przy kontroli kara wyniesie nawet 819 zł

Przepisy dotyczące abonamentu RTV mówią o rejestracji telewizorów oraz radioodbiorników w ciągu 14 dni od zakupu takiego sprzętu. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) wskazuje dwa sposoby na dokonanie stosownego wpisu, a jeden z nich nie wymaga nawet wyjścia z domu. I choć abonament radiowo-telewizyjny nie jest popularną opłatą, to nieznajomość prawa nie chroni nas w trakcie kontroli.

przepisach dotyczących abonamentu RTV, o których na swoich stronach przypomina KRRiT, ustawodawca jasno wskazuje, że od wejścia w posiadanie radioodbiornika lub telewizora mamy 14 dni na jego rejestrację. Do opłacania abonamentu RTV zobowiązuje nas już samo posiadanie sprzętu gotowego do odbioru sygnału. 

Przepisy o abonamencie RTV dają 14 dni na rejestrację odbiornika

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych rejestracji odbiornika radiowego lub telewizyjnego możemy dokonać na dwa sposoby. Przepisy wskazują, że pierwszym jest pojawienie się osobiście w placówce Poczty Polskiej i złożenie wniosku. 

Reklama

Na odpowiednim formularzu podajemy oprócz imienia i nazwiska oraz adresu zamieszkania także PESEL lub NIP, miejsce używania odbiorników (w tym samochód, jeśli posiadamy w nim radio), rodzaj oraz liczbę odbiorników, adres e-mail oraz adres do korespondencji. Następnie upoważniony do tego pracownik potwierdza przyjęcie zgłoszenia, a opatrzony potwierdzeniem przyjęcia oryginał wraca do zgłaszającego. Poczta Polska zachowuje kopię wniosku. 

Zgłoszenia możemy dokonać również za pośrednictwem internetu. Na stronie internetowej Poczty Polskiej można znaleźć formularz rejestracji odbiornika, który można wypełnić i wysłać bez wychodzenia z domu. Na wskazany w zgłoszeniu adres e-mail trafi potwierdzenie rejestracji.

Jeśli nasze zgłoszenie internetowe nie będzie kompletne, Poczta Polska umożliwi nam poprawienie go. Nie będzie jednak czekać na to w nieskończoność. Przepisy wskazują, że operator daje na poprawki 7 dni, a potem oznacza błędne zgłoszenie jako nierozpatrzone.

Abonent otrzymuje indywidualny numer. Gdzie dokonywać wpłaty?

Poczta Polska kończy rejestrację nadaniem numeru identyfikacyjnego oraz wskazaniem numeru konta bankowego, na którego powinno dokonywać się wpłaty abonamentu RTV. W wypadku zgłoszenia na poczcie pracownik odpowiadający za rejestrację przekazuje nam te dane w wersji papierowej, zaś przy złożeniu wniosku przez internet przyjdą one na nasz adres e-mail. 

W 2023 rok opłata za korzystanie z radia wynosi 8,70 zł miesięcznie, natomiast za telewizor i radio to 27,3 zł na miesiąc. Wpłat należy dokonywać na wskazany numer konta bankowego do 25 dnia każdego miesiąca.

Kontrole abonamentu RTV z Poczty Polskiej. Kara to nawet 819 zł

W ramach kontroli abonamentowych do naszych drzwi mogą zapukać kontrolerzy z Poczty Polskiej. Jeśli wejdą do naszego domu, mogą sprawdzić, czy posiadamy odbiorniki telewizyjne lub radiowe. Nie będzie problemu, jeśli takowe zgłosiliśmy operatorowi, ale jeśli po cichu korzystaliśmy z nich bez rejestracji, grożą nam kary. 

W wypadku braku rejestracji radia możemy zapłacić 261 zł za nieodprowadzanie abonamentu RTV. Natomiast jeśli kontrola z Poczty Polskiej wykaże, że posiadamy niezarejestrowany telewizor, zapłacimy aż 819 zł kary. Zgodnie z przepisami stawka ta zawsze wynosi 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej, która zmienia się co roku. 

Co ważne, uiszczenie dodatkowej opłaty nie zwalnia z konieczności płacenia abonamentu. Będzie on naliczany za okres od dnia stwierdzenia używania niezarejestrowanego sprzętu.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rejestracja | abonament | przepisy | kontrole
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »