Przyspieszony wzrost cen nadal straszy Polaków

Jak wynika z sondażu SW Research dla rp pl. aż 77,5 proc. respondentów uważa, że inflacja w Polsce może w najbliższych miesiącach przekroczyć 20 proc., przeciwnego zdania jest 9,2 proc. ankietowanych, a13,3 proc. badanych nie ma zdania w tej kwestii. Zdaniem ekspertów, inflacja obecnie staje się głównym problemem dla polskiej gospodarki i naszych portfeli.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Pesymistyczne nastroje naszych rodaków

W sondażu, którego wyniki opublikowano w sobotę, na pytanie: "Czy Pani/Pana zdaniem inflacja w Polsce może w najbliższych miesiącach przekroczyć 20 proc.?", 77,5 proc. respondentów odpowiedziało "tak", 9,2 proc. ankietowanych powiedziało "nie", a zdania w tej kwestii nie ma 13,3 proc. respondentów.

"O wzroście tempa przyrostu poziomu cen w najbliższych miesiącach częściej mówią kobiety (80 proc.) niż mężczyźni (74 proc.). Obawa przed przyspieszającą inflacją maleje wraz z wiekiem respondentów (84 proc. badanych do 24 roku życia, 76 proc. badanych, którzy skończyli 50 lat)"- skomentowała wyniki Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.

Reklama

Wskazała, że przyspieszający wzrost poziomu cen budzi obawę wśród 4 na 5 osób z wyższym wykształceniem (81 proc.) oraz u 85 proc. badanych z dochodami przekraczającymi 5 tys. zł netto.

"Wzrostu inflacji powyżej 20 proc. spodziewa się ponad 4 na 5 osób z miast liczących od 100 do 199 tys. mieszkańców" - wskazała Maruszczak.

Przyspieszony wzrost cen nadal straszy Polaków

GUS podał 14 października oficjalne dane dotyczące inflacji za wrzesień. W tym miesiącu, rok do roku, ceny wzrosły o 17,2 proc. Jak dodano, inflacja na poziomie 17,2 proc. ostatni raz notowana była 25 lat temu.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 października 2022 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »