PZU: Znacząca zmiana na rynku polis z funduszem kapitałowym
Znacząca większość z oferowanych polis z funduszem kapitałowym zostanie poddana modyfikacji; każdy z funduszy oraz całe ubezpieczenie musi spełnić wymóg dot. limitu opłat - wynika z wypowiedzi dla PAP dyrektor zarządzającej ds. assurbanking i produktów inwestycyjnych w Grupie PZU Weroniki Dejneki.
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można sprzedawać polis z funduszami kapitałowymi, których szacunkowe stopy zwrotu są niższe niż 50 proc. prognozowanej stopy wolnej od ryzyka. Zdaniem dyrektor zarządzającej ds. assurbanking i produktów inwestycyjnych w Grupie PZU Weroniki Dejneki, oznacza to, że obecnie dostępne na ryku polisy z funduszami kapitałowymi muszą zostać zmodyfikowane albo wycofane.
"Interwencja produktowa KNF dotyczy produktów ubezpieczeniowych na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, które będę oferowane od 1 stycznia 2022 roku. Od tej daty wszystkie produkty muszą spełniać nowe standardy, obecna oferta zostanie więc wycofana albo zmodyfikowana. Większości produktów oferowanych dzisiaj zmiana ta dotyczy i spodziewam się, że znacząca większość z nich zostanie poddana modyfikacji.
Skala tej modyfikacji jest bardzo zróżnicowana, zależy ona od Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie, produktu, kanału dystrybucji i wielu innych czynników" - przekazała PAP Dejneka. Jak dodała, jako produkt rozumie tutaj ubezpieczenie, które oferuje gamę funduszy o różnym stopniu ryzyka.
Ze względu na wymagania postawione przez KNF, modyfikacja będzie polegać przede wszystkim na zmianach w opłatach. Jak wyjaśnił nadzór w odpowiedzi na pytania PAP, "decyzja czy dany produkt powinien zostać wycofany z oferty, czy też dokonana zostanie modyfikacja wysokości pobieranych kosztów, to decyzja biznesowa zakładów ubezpieczeń".
- Każdy z funduszy oraz całe ubezpieczenie musi spełnić wymóg dotyczący limitu opłat oraz przede wszystkim dawać potencjał na wynik inwestycyjny. Zmiana wprowadzana przez nadzór ma wzmocnić ochronę konsumenta i spowodować większą dbałość o jego potencjalne korzyści z produktu - stwierdziła Dejneka w wypowiedzi dla PAP.
Z analizy przeprowadzonej przez KNF wynika, że polisy z funduszami kapitałowymi przynosiły straty klientom ubezpieczycieli.
- Z badań przeprowadzonych przez organ nadzoru, dotyczących 7 największych zakładów ubezpieczeń na życie oferujących umowy ubezpieczenia z UFK wynika, iż średni zwrot w każdym roku był ujemny i mieścił się w przedziale między -1,6 proc. do -6,7 proc. - napisano w opublikowanym w Dzienniku Urzędowym KNF uzasadnieniu do decyzji o zakazie dystrybucji polis z UFK ze zbyt niską szacunkową stopą zwrotu.
Jednocześnie, jak zaznaczył KNF w uzasadnieniu, w tym samum okresie marże realizowane przez zakłady ubezpieczeń dla wszystkich analizowanych produktów były dodatnie i mieściły się w przedziale od 5 proc. do 20 proc. Nadzór oszacował, że opłaty pobierane przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy polisach z UFK 5-krotnie przewyższają ponoszone przez nie koszty.