Ranking kont ososbistych - na co zwrócić uwagę przy wyborze konta ROR?

Czy ktoś obecnie może wyobrazić sobie życie bez konta bankowego? To produkt finansowy, z którym do czynienia ma praktycznie każdego dnia, płacąc kartą, wypłacając pieniądze z bankomatu czy wykonując przelewy. Choć jest to jeden z bardziej podstawowych produktów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które mają ogromne znaczenie przy jego wyborze, a które mogą zwiększyć naszą satysfakcję z korzystania z rachunku bankowego. Na jakie czynniki zwrócić szczególną uwagę? Jakie konta są obecnie najlepsze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta?

Wybór konta osobistego to dla wielu osób bardzo łatwa czynność. Wystarczy, że udamy się do najbliższej placówki bankowej, prosimy o założenie konta bankowego i już, gotowe. To prawda, takie podejście może być zastosowane, jedynie w momencie, gdy nie liczymy się z potencjalnymi kosztami, a także gdy nie interesuje nas, czy konto to jest atrakcyjne pod względem dostępnych funkcjonalności.

Prawda jest taka, że przed otwarciem rachunku bankowego, bez względu na to, czy jest to nasze pierwsze konto, dodatkowe konto, czy rachunek wspólny, zawsze powinniśmy przeanalizować szereg czynników, które wpłyną na maksymalizację satysfakcji z tego produktu. O jakich czynnikach mowa? 

Opłata za prowadzenie konta

Miesięczna opłata za prowadzenie rachunku to pierwsza istotna opłata, nad którą powinniśmy się pochylić. Czym jest opłata za prowadzenie rachunku? To zapłata za to, że możemy korzystać z funkcjonalności konta bankowego dostarczonego przez daną instytucję bankową. Banki na przestrzeni lat zmieniały swoje regulacje i trendy względem obarczania klientów taką prowizją. Obecnie możemy z powodzeniem wyróżnić trzy grupy banków. 

Pierwsza grupa zadecydowała o całkowitym usunięciu opłaty za prowadzenie rachunku. Bez względu na aktywność na koncie, bank nigdy nie pobierze żadnej prowizji za to, że posiadamy konto. Druga grupa banków wciąż bezwarunkowo pobiera od nas miesięczną prowizję. Nie są to wysokie kwoty - 3, 5 lub 8 złotych to zwyczajowa stawka prowizji za prowadzenie rachunku. Trzecia grupa natomiast to grupa, która oferuje nam otwarcie i prowadzenie rachunku darmowego, pod pewnymi warunkami. Tym warunkiem jest na przykład zapewnienie miesięcznego wpływu na konto lub wykonanie transakcji bezgotówkowych na określoną sumę. Jeśli warunek spełniony, możemy cieszyć się w miesiącu darmowym kontem. Jeśli jednak nie uda nam się wypełnić jednego z kryteriów, zostaniemy obarczeni opłatą. 

Przed założeniem konta w banku zawsze sprawdźmy, do której grupy należy bank, w którym chcemy otworzyć konto bankowe. 

Opłata za korzystanie z karty do konta

Karta do konta, oficjalnie nazywana kartą debetową jest integralnym elementem, który pozwala nam zarządzać swoimi środkami pieniężnymi w sposób łatwy, wygodny i bezpieczny. Bez karty debetowej ciężko będzie nam uwolnić prawdziwy potencjał rachunku bankowego, dlatego też mało kto w dzisiejszych czasach decyduje się na rachunek bankowy bez karty do niego.

To właśnie karta jest kolejnym elementem, za który banki często pobierają dodatkowe prowizje, co nie powinno uciec naszej uwadze. Jak wygląda oferta największych banków w Polsce, jeśli chodzi o propozycje kart do konta? W tym aspekcie najczęściej możemy natrafić na ofertę rachunku, w którym użytkowanie karty do konta będzie za darmo pod pewnymi warunkami. Jakie to warunki? Najczęściej chodzi o wykonanie miesięcznych transakcji bezgotówkowych na konkretną kwotę. Może to być 100, 300, a nawet 500 złotych. Gdy w trakcie miesiąca uda nam się kartą do konta uzyskać taki wynik, możemy cieszyć się zerową opłatą. Co jednak gdy nie uda nam się wykonać żądanego obrotu środkami? W takim wypadku bank naliczy nam drobną opłatę, nieprzekraczającą w zdecydowanej większości przypadków kwoty 10 złotych. 

Wypłaty z bankomatów obcych

Następny czynnik, który często nam umyka podczas analizowania warunków prowadzenia konta to dodatkowe opłaty i prowizje za wypłaty z bankomatów obcych. Praktycznie każdy bank oferuje darmowy wypłaty ze swoich bankomatów, co nie jest niczym dziwnym. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mieszkając w mniejszej miejscowości, nie zawsze będziemy mieli dostęp do bankomatu naszego banku. To z kolei może wymusić na nas częste wypłaty z bankomatu należącego do innego banku.

Niestety instytucje bankowe mają tę świadomość, dlatego umyślnie ustalają prowizję za każdorazową wypłatę z bankomatu obcego. Jeśli wiemy, że w naszym mieście jest tylko jeden czy dwa bankomaty, dobrym pomysłem jest skupienie się na ofertach tych właśnie banków. W innym wypadku możemy regularnie płacić prowizję za wypłatę z bankomatu.

Jak kształtują się takie opłaty za korzystanie z obcych bankomatów? To oczywiście zależy od konkretnej oferty banku. Często jest to kwota od 1 zł do nawet 5 zł za pojedynczą wypłatę z bankomatu. Oczywiście banki stosują również zasady, zgodnie z którymi możemy jeden czy dwa razy w miesiącu dokonać takiej wypłaty za darmo. Jednak jeśli wiemy, że gotówka jest nam często potrzebna, zwróćmy uwagę na ten aspekt, który może skutecznie nadszarpnąć nasze saldo konta. 

Nowoczesne rozwiązania ułatwiające bankowanie

Branża bankowa ewoluuje, zmienia się dynamicznie i dostosowuje do dzisiejszych potrzeb aktywnych klientów banku. Dlatego też nie dziwi fakt, że praktycznie każda z instytucji bankowych oferuje nam zdalny dostęp do zarządzania rachunkiem bankowym za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej.

Jeśli jesteśmy zaznajomieni z nowoczesnymi technologiami, z pewnością chcemy mieć dostęp do swojego konta zawsze i wszędzie - dlatego sprawdźmy od razu, czy bank oferuje nam funkcjonalną aplikację mobilną, z poziomu której możemy załatwić wszystkie najważniejsze sprawy.

To jednak nie wszystko. Obszar płatności bezgotówkowych nie ogranicza się jedynie do obecności kart płatniczych. Coraz częściej chcemy za swoje zakupy w sklepie czy internecie płacić smartfonem, czy smartwatchem. Przed założeniem konta upewnijmy się, czy nasz bank obsługuje płatności Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay oraz BLIK. Takie udogodnienia umożliwią nam jeszcze wygodniejsze korzystanie z naszych środków zdeponowanych na rachunku. 

Dodatkowe premie za otwarcie konta

Kto powiedział, że otwarcie konta musi wiązać się tylko z opłatami? Bardzo popularne w dzisiejszych czasach są promocje, które inicjują same banki, zachęcając nas do skorzystania z usług. Formą takiej promocji jest bonus pieniężny w zamian za otwarcie rachunku bankowego i aktywne korzystanie z niego przez określony czas. 

Poszukując idealnego konta, zwróćmy uwagę, czy dany bank nie oferuje nam pokaźnego bonusu w zamian za założenie rachunku i wykonanie kilku prostych operacji. Często są to operacje polegające na zapewnieniu wpływu na konto lub wykonaniu transakcji na określoną kwotę. Gdy warunki zostaną spełnione, my możemy cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki na nowe konto. 

Ranking najlepszych kont bankowych

Po analizie czynników, które wpłyną na naszą satysfakcję z użytkowania rachunku bankowego czas na konkrety. Konto osobiste - ranking 2021 to propozycje ciekawych rachunków bankowych, wraz z omówieniem najważniejszych warunków prowadzenia konta oraz opłat, których możemy się spodziewać. 

Konto za Zero - PKO BP

Ranking rozpoczniemy od propozycji największego w Polsce banku - PKO BP, który wychodzi z nowoczesną propozycją Konta za Zero. Czy faktycznie reklamowane konto będzie dla nas - klientów bezwarunkowo za zero? To się okaże. 

Bank nie zawodzi, jeśli chodzi o dostarczenie najnowszych technologii, ułatwiających zarządzanie swoimi środkami na koncie. Bankowość internetowa, rozbudowana aplikacja mobilna, możliwość włączenia trybu autooszczędzania, płatności BLIK, Apple Pay czy Garmin Pay - to jak najbardziej działa na plus rachunku. Jeśli dodatkowo dodamy, że konto jest zwolnione z opłaty za prowadzenie, może nam się jawić oferta naprawdę atrakcyjnego rachunku bankowego.

Co jednak z opłatą za kartę bankomatową i wypłaty z bankomatów obcych? Karta będzie dla nas darmowa, gdy wykonamy przynajmniej 5 transakcji w miesiącu. W innym wypadku opłata wyniesie aż 10 złotych. Jeśli chodzi o wypłaty z bankomatów obcych, bank również nie szczędzi naszych oszczędności. Każda pojedyncza wypłata z bankomatu innego niż PKO BP to koszt 10 złotych. Na korzyść tego banku przemawia jednak bardzo duża liczba bankomatów rozsianych zarówno w dużych miastach, jak i małych miasteczkach. 

Konto Jakże Osobiste -Alior Bank

Alior Bank, wcześniej znany z oferowania rachunków obarczonych relatywnie wysoką prowizją również zdecydował się na zaproponowanie atrakcyjnego rozwiązania w postaci Konta Jakże Osobistego. To rachunek, który jest darmowy dla osób, które nie mają jeszcze 26 lat, lub dla tych, którzy zapewniają wpływ na konto w wysokości minimum 1500 złotych miesięcznie. 

Zwolnienie z opłaty za kartę również jest uwarunkowane wykonaniem transakcji na kwotę minimum 300 złotych - w innym wypadku musimy liczyć się z uszczupleniem naszych środków o 5 złotych. Jak wygląda kwestia wypłat z innych bankomatów? 2.5 zł za pojedynczą wypłatą, co jest znacznie lepszą ofertą, niż w przypadku innych bankach. Oczywiście Alior Bank zapewnia nam dostęp do wszystkich popularnych nowinek technologicznych, a także oferuje wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym, co może być nie lada okazją dla osób poszukujących miejsca dla swoich pieniędzy

CitiKonto - Citi Handlowy

Kolejna propozycja dla aktywnych klientów, którzy szukają atrakcyjnego, zaawansowanego technologicznie konta to CitiKonto oferowane przez bank Citi Handlowy. W ramach tego rachunku możemy liczyć na darmowe prowadzenie rachunku oraz darmową kartę do konta. To bardzo ważne - w obu przypadkach jest to bezwarunkowe zwolnienie z jakiejkolwiek opłaty. Co więcej, Citi Handlowy znany jest z bardzo atrakcyjnych promocji bankowych. Bardzo prawdopodobne jest więc, że wraz z założeniem rachunku będziemy mieli okazję wziąć udział w akcji, która po spełnieniu prostych warunków zapewni nam dodatkowe korzyści finansowe. 

Konto oferowane przez Citi jest bardzo atrakcyjne jeszcze pod jednym względem - w ciągu miesiąca możemy wykonać aż 3 darmowe przelewy natychmiastowe. Jeśli zależy nam, by przelew doszedł na konto odbiorcy błyskawicznie, opcja przelewów natychmiastowych (z reguły płatna 5 złotych) jest idealnym rozwiązaniem. Warto wspomnieć jeszcze o wypłatach z bankomatów obcych - tutaj Citi gwarantuje na 4 pierwsze wypłaty za darmo. Każda kolejna to niestety 8 złotych prowizji. Wydaje się jednak, że to właśnie CitiKonto oferuje nam naprawdę atrakcyjne warunki, co z pewnością wpływa na dużą popularność oferty. 

Konto Direct - ING Bank Śląski

Na sam koniec zostawiamy popularne konto Direct proponowane przez ING Bank Śląski. Jak ten rachunek wygląda w obliczu konkurencyjnych ofert? Całkiem atrakcyjnie. Za prowadzenie rachunku nie zapłacimy nawet złotówki. Dodatkowo opłata miesięczna za kartę do konta również może wynieść 0 złotych, o ile zadbamy o wykonanie transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 300 złotych. W innym przypadku przyjdzie nam zapłacić 7 złotych.

Warto wspomnieć o bardzo szerokiej ofercie nowoczesnych form płatności - od BLIK, przez Google Pay, Apple Pay, aż po Garmin Pay, czy możliwość płatności zegarkiem. Ogromnym atutem oferty ING jest doskonała aplikacja mobilna, która pozwoli nam na wykonanie dosłownie wszystkich operacji związanych z naszym rachunkiem bankowym. 

Jak wygląda w ING wypłacanie gotówki w bankomatach obcych? Tutaj niestety musimy nastawić się na prowizję w wysokości 5 zł za drugą i każdą następną wypłatę. Pierwsza wypłata z bankomatu obcego w miesiącu jest dla nas darmowa. 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »