Ranking lokat bankowych - grudzień 2022. W którym banku najwyższe oprocentowanie?
Ten dzień w końcu musiał nadejść. Na rynku pojawiły się lokaty mBanku z oprocentowaniem przewyższającym 8 proc. Jednak są to oferty promocyjne (czytaj: ograniczone czasowo).
Teoretycznie, niewiele się zmieniło. Najnowszy odczyt inflacji jest niższy od poprzedniego, co ostatni raz miało miejsce wiele miesięcy temu. Poziom 17,4 proc. r/r to nadal bardzo wysoka inflacja. W bankach nie znajdziemy oczywiście oprocentowania na tym poziomie, co pozwoliłoby uchronić nasze oszczędności. Mało tego - pamiętając o podatku Belki - oprocentowanie powinno być nawet wyższe, żeby nie tracić. Ale i tak jest odrobinę lepiej niż jeszcze miesiąc temu.
Bankowa oferta lokat wciąż opiera się na minimalizacji naszej strat, wynikające wprost z realnie ujemnego oprocentowania (poziom inflacji minus poziom oprocentowania na lokacie). Tyle, że może tracimy teraz odrobinę mniej. W listopadzie pojawiły się za to wypowiedzi, z których wynika, że nasze inwestycje wciąż będą jeszcze przez długi czas obciążone tzw. podatkiem Belki - kwota wolna może wejść w życie najpewniej dopiero w 2024 r.
Właściwie nie ma zbyt wielu zmian w ofercie lokat bankowych. Jednak mamy do czynienia z symbolicznym przekroczeniem pewnego progu. Odważył się mBank, który zaoferował swoim klientom 12-miesięczną lokatę oprocentowaną 8,10, a nawet 8,20 proc. w skali roku. Wyższe oprocentowanie uzyskamy, jeżeli posiadamy konto mKonto Intensive. Dla każdego innego konta stopa procentowa wyniesie 8,10 proc. Trzeba też dodać, że jest to oferta promocyjna i ma obowiązywać do 12 grudnia 2022 r. Dotyczy to wyłącznie nowych środków.
Podobny jest termin promocji w innym banku - Santander Bank oferuje 8 proc. na lokacie założonej do 12 grudnia 2022 r. Nieco rozczarowujące jest tylko to, że chodzi o lokatę 1-miesięczną. Można natomiast ulokować na niej aż 1 mln zł. Warto dodać również, że środki oszczędzane na pozostałych lokatach oprocentowano na 7,50 proc. To też nieco więcej, niż przed miesiącem.
VeloBank, czyli podmiot stworzony przez osiem największych banków komercyjnych działających w Polsce wraz z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, który przejął tym samym działalność Getin Noble Bank także postanowił powalczyć o klientów. Wcześniejsza oferta oprocentowania lokat była nieco rozczarowująca (zaledwie 7 proc.). Obecnie oprocentowanie na lokatach o najkrótszych terminach zapadalności (2 i 3 miesiące), wynosi już 8 proc.
Źródło informacji o oprocentowaniu: banki
Krzysztof Maciejewski
Zobacz również: