Reklama

Raty kredytów hipotecznych rekordowo niskie!

Niespodzianka jaką sprawiła Rada Polityki Pieniężnej, obniżając w czwartek główną stopę procentową do rekordowo niskiego poziomu, ucieszy posiadaczy kredytów hipotecznych zaciągniętych w rodzimej walucie. Ich raty spadną nawet o kilkaset złotych.


Rada Polityki Pieniężnej od marca obniżyła stopy procentowe już po raz trzeci. Czwartkowa obniżka była niespodzianką. W efekcie główna stopa referencyjna spadła do poziomu 0,1 proc., a w ślad za nią spada wskaźnik WIBOR, na którym oparte jest oprocentowanie zdecydowanej większości kredytów. Posiadacze hipotek złotowych będą płacić niższe raty, choć nie wszyscy od razu.

Z wyliczeń Expandera wynika, że w przypadku kredytu hipotecznego zaciągniętego w styczniu tego roku na 350 tys. zł i 25 lat przy marży 2,1 proc. - rata w lutym wnosiła 1811 zł, a teraz już tylko 1551 zł.

Reklama

Przy wyższej kwocie kredytu ta różnica w racie na korzyść kredytobiorcy jest dużo większa, bo w przypadku analogicznego kredytu, ale na kwotę 600 tys. zł - w lutym rata wynosiła 3104 zł, a w wyniku obniżek stóp spadła do 2660 zł. Jak widać ostatnie obniżki stóp oznaczają, że w domowych budżetach zostaje kilkaset złotych.

Ale uwaga! Trzeba przy tym pamiętać, że nie dzieje się tak od razu, bo aktualizacja oprocentowania następuje zazwyczaj w cyklach 1 -,  3-,  lub 6-miesięcznych i jest to zapisane w umowie.

Najszybciej kolejne spadki rat odczuwają ci, którzy mają w umowach comiesięczne aktualizacje oprocentowania.

Przykładowo, dla kredytu zaciągniętego na początku lutego, przy aktualizacji oprocentowania co sześć miesięcy, zmiana oprocentowania i co za tym idzie rat, nastąpi dopiero w lipcu. Przy trzymiesięcznej, raty spadły już po wcześniejszej obniżce, a po raz kolejny spadną od lipca, natomiast przy comiesięcznej aktualizacji posiadacz tego kredytu odczuł już dwie obniżki, a od początku czerwca rata mu spadnie także w wyniku ostatniej obniżki.

Na koniec marca w trakcie spłaty pozostawało łącznie ponad 2,4 mln kredytów mieszkaniowych. Całkowity stan zadłużenia polskich gospodarstw domowych z tytułu kredytów mieszkaniowych wyniósł natomiast 459,5 mld zł. Obniżka stóp procentowych przez RPP przekłada się bezpośrednio na oprocentowanie kredytów złotowych, czyli tych które są oparte na stopie WIBOR.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jednocześnie kwota nowo zaciąganych kredytów rośnie. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego udzielonego w I kwartale 2020 roku  wynosiła 293,8 tys. zł, co oznacza wzrost o 10,6 tys. zł  w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku, ale w kwietniu przekroczyła już poziom 300 tys. złotych.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »