Renta dożywotnia? Warto się zabezpieczyć
Średnio tysiąc złotych, ale niekiedy trzy, a nawet pięć tysięcy złotych miesięcznie - tyle wynoszą świadczenia z tytułu tzw. renty dożywotniej otrzymywane przez polskich seniorów, którzy zdecydowali się podpisać odpowiednie umowy (decydując się na przekazanie nieruchomości za wypłacane do śmierci świadczenia).
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
Jak wynika z danych instytucji oferujących renty dożywotnie (tzw. fundusze hipoteczne), liczba podpisanych w ciągu ostatniej dekady umów ledwie przekracza 80 tys. To niewiele w porównaniu z krajami, w których renta dożywotnia jest popularniejsza, ale też funkcjonuje instytucja prawna tzw. hipoteki odwróconej.
Dodajmy, że wspomniane fundusze hipoteczne podpisują tylko 1 proc. takich umów - znacznie więcej reguluje zobowiązania między osobami fizycznymi - często członkami rodzin.
Warto pamiętać, że przenosząc prawo własności lokalu lub domu, względnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, bardzo często zastanawiamy się w jaki sposób zabezpieczyć zapłatę należnej nam kwoty. Może się bowiem zdarzyć, że nabywca będzie zwlekał z jej uiszczeniem - przestrzegają eksperci Funduszu Hipotecznego DOM.
- W takim przypadku warto skorzystać z art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego - radzi Małgorzata Rosińska, Kierownik Działu Prawnego FH DOM.
Art. 777 § 1 pkt 4 Kodeksu postępowania cywilnego najczęściej znajduje zastosowanie w umowie sprzedaży. Z powodzeniem może być jednak stosowany także w innych umowach, w których dłużnik zobowiązał się do uiszczenia wierzycielowi oznaczonej sumy pieniężnej. Dla przykładu w akcie notarialnym obejmującym umowę o dożywocie lub umowę renty odpłatnej nabywca może poddać się egzekucji w zakresie zapłaty comiesięcznych świadczeń, w kwocie uzgodnionej ze zbywcą.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Jeśli nabywca nieruchomości spóźni się z wypłatą renty dożywotniej, chociażby o jeden dzień, jej dotychczasowy właściciel może wystąpić do sądu o nadanie aktowi notarialnemu tzw. klauzuli wykonalności (zgodnie z przepisami sąd nadaje taką klauzulę niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni), po czym zwraca się bezpośrednio do komornika, by ten wyegzekwował należne mu pieniądze. Jest to najprostszy i najszybszy sposób dochodzenia roszczeń. Atrakcyjne - z punktu widzenia wierzyciela - są również koszty tzw. postępowania klauzulowego. Zgodnie z art. 71 ustawy z dnia z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych opłata sądowa wynosi 50 zł.(js)
***