Rewolucja na rynku kredytów odwleczona w czasie? WIBOR może zostać na dłużej

Zastąpienie WIBOR-u przez WIRON miało nastąpić najpóźniej do 2025 r. Ta graniczna data została jednak przesunięta o kolejne dwa lata. Zgodnie z ustaleniami KS NGR, wszystkie kredyty w Polsce będą liczone w oparciu o nowy wskaźnik najpóźniej na koniec 2027 r.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników wydłużył terminy realizacji Mapy Drogowej reformy i wskazał finalny moment konwersji portfela umów i instrumentów z WIBOR-em na koniec 2027 r. - podano w komunikacie KS NGR. Kierunki reformy, ani jej zakres nie zmieniają się.

"Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych podjął więc decyzję o zmianie maksymalnych terminów realizacji Mapy Drogowej, w której zakłada się oddolne odchodzenie sektora finansowego od stosowania WIBOR na rzecz nowo zawieranych umów i instrumentów finansowych stosujących stałą stopę procentową lub nowe wskaźniki referencyjne typu RFR (risk-free-rate)" - napisano.

Reklama

"Oddalenie terminu zakończenia reformy zapewni odpowiedni czas na zbudowanie warunków do popularyzacji i rozpowszechnienia stosowania wskaźników referencyjnych typu RFR w umowach i instrumentach finansowych, z uwzględnieniem kwestii operacyjnych, technicznych, komunikacyjnych oraz prawnych, co będzie stanowiło podstawę do rozwoju rynku oraz zwiększenie odporności krajowego rynku finansowego" - dodano.

WIRON miał zastąpić WIBOR do 2025 r. Ta data została przesunięta o dwa lata

Do tej pory Mapa Drogowa reformy wskaźników wskazywała na 2025 r. jako finalny rok jej wdrażania - zakładano gotowość do zaprzestania kalkulacji i publikacji stawek WIBID i WIBOR, przy powszechnym stosowaniu stawki WIRON

KS NGR podaje, że dotychczasowe prace prowadzone przez użytkowników wskaźników referencyjnych przebiegają zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem i potwierdzają ich zaangażowanie w proces transformacji, np. wprowadzane są na rynek pierwsze oferty odwołujące się do nowego wskaźnika typu RFR. W swojej ofercie przelicznik WIRON stosują już m.in. Santander Bank oraz ING BŚ.

Komitet informuje, że zasadniczym wyzwaniem dla sfinalizowania reformy jest adekwatna oraz bezpieczna pod względem ekonomicznym i prawnym konwersja historycznego portfela umów i instrumentów finansowych, w których stosowany jest wskaźnik referencyjny WIBOR. 

"W toku prac NGR zidentyfikowano szereg specyficznych dla polskiego sektora finansowego wyzwań wynikających ze skali oraz struktury umów/instrumentów wykorzystujących WIBOR generujących ryzyka dla przeprowadzenia bezpiecznej konwersji. Złożoność reformy wskaźników referencyjnych w polskim sektorze finansowym wzrosła również z uwagi na podwyższoną zmienność stóp procentowych" - napisano. 

Ważnym elementem pozostaje ponadto zbudowanie świadomości przeprowadzanej reformy i jej konsekwencji wśród uczestników rynku finansowego, w tym w szczególności konsumentów oraz zapewnienie rozwoju warunków dla rozwoju rynku finansowego ograniczających ekspozycję niektórych umów i instrumentów finansowych na ryzyko zmiennej stopy procentowej.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: WIBOR | WIRON | kredyt | rynek finansowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »