Rodzice nie uczą dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy?
Rodzice nie uczą swoich dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy. Z raportu wykonanego na zlecenie Prudential Polska wynika, że co drugi rodzic w Polsce nie wypłaca dzieciom w wieku szkolnym kieszonkowego, natomiast 61 procent osób dających kieszonkowe nie łączy tego z nauką zarabiania pieniędzy.
Z badania wynika również, że blisko 80 procent rodziców ocenia, że ich dzieciom zdarza się wydawać pieniądze w sposób nierozsądny, na przykład przeznaczając swoje kieszonkowe na słodycze.
Rzecznik prasowy Prudential Polska Damian Ziąber wyjaśnia, że ten raport powstał, by zmobilizować dorosłych do uświadamiania dzieciom znaczenia pieniędzy. Ideą jest pokazanie najmłodszym, że pieniądze składają się z 4 elementów.
Po pierwsze - z ich zarabiania, po drugie - wydawania, po trzecie - oszczędzania i po czwarte - dzielenia się nimi.
Psycholog dziecięca, doktor Aleksandra Piotrowska uważa, że rodzice mają wręcz obowiązek uświadamiać dzieciom podstawowe zasady operowania pieniędzmi. Trzeba, zdaniem psycholog, przekazywać dzieciom, że aby dostać jakikolwiek towar, potrzebne są nam pieniądze; tych pieniędzy zaś - wbrew temu, co sądzi wielu najmłodszych - nie bierze się "ze ściany", ale otrzymuje się za pracę.
Doktor Piotrowska uważa, że uczenie dzieci świadomego gospodarowania pieniędzmi pomoże nauczyć najmłodszych zarówno szacunku do pracy jak i pieniędzy. Aleksandra Piotrowska uważa, że bardzo ważnym elementem edukacji finansowej dzieci są przekazywane przez rodziców niezbyt wysokie kieszonkowe.
Edukacji finansowej dzieci ma posłużyć też program dla najmłodszych "Cha-Ching". W jego ramach na stronie www.cha-ching.pl. znajdują się porady dla rodziców i filmy edukacyjne dla dzieci.