Reklama

Rodzice nie uczą dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy?

Rodzice nie uczą swoich dzieci rozsądnego wydawania pieniędzy. Z raportu wykonanego na zlecenie Prudential Polska wynika, że co drugi rodzic w Polsce nie wypłaca dzieciom w wieku szkolnym kieszonkowego, natomiast 61 procent osób dających kieszonkowe nie łączy tego z nauką zarabiania pieniędzy.

Z badania wynika również, że blisko 80 procent rodziców ocenia, że ich dzieciom zdarza się wydawać pieniądze w sposób nierozsądny, na przykład przeznaczając swoje kieszonkowe na słodycze.

Rzecznik prasowy Prudential Polska Damian Ziąber wyjaśnia, że ten raport powstał, by zmobilizować dorosłych do uświadamiania dzieciom znaczenia pieniędzy. Ideą jest pokazanie najmłodszym, że pieniądze składają się z 4 elementów.

Po pierwsze - z ich zarabiania, po drugie - wydawania, po trzecie - oszczędzania i po czwarte - dzielenia się nimi.

Psycholog dziecięca, doktor Aleksandra Piotrowska uważa, że rodzice mają wręcz obowiązek uświadamiać dzieciom podstawowe zasady operowania pieniędzmi. Trzeba, zdaniem psycholog, przekazywać dzieciom, że aby dostać jakikolwiek towar, potrzebne są nam pieniądze; tych pieniędzy zaś - wbrew temu, co sądzi wielu najmłodszych - nie bierze się "ze ściany", ale otrzymuje się za pracę.

Reklama

Doktor Piotrowska uważa, że uczenie dzieci świadomego gospodarowania pieniędzmi pomoże nauczyć najmłodszych zarówno szacunku do pracy jak i pieniędzy. Aleksandra Piotrowska uważa, że bardzo ważnym elementem edukacji finansowej dzieci są przekazywane przez rodziców niezbyt wysokie kieszonkowe.

Edukacji finansowej dzieci ma posłużyć też program dla najmłodszych "Cha-Ching". W jego ramach na stronie www.cha-ching.pl. znajdują się porady dla rodziców i filmy edukacyjne dla dzieci.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »