Ruszają wakacje kredytowe 2024. ING nie pomoże w wyliczeniach, PKO BP zachęca do nadpłaty

"Nie podajemy takich informacji" - odpowiada ING Bank Śląski na pytanie o sposób obliczania dochodu przy chęci skorzystania z wakacji kredytowych. Z kolei PKO BP na przykładach tłumaczy, kiedy opłaca się nadpłata kredytu, gdy planujemy z zawieszania spłaty rat skorzystać. Sprawdzamy, gdzie już można składać wnioski.

ING Bank Śląski nie przedstawia szczegółowych informacji na temat zasad wyliczania dochodu przy chęci skorzystania z wakacji kredytowych, które w ich tegorocznej edycji są nieco bardziej skomplikowane. Klienta, który poprosił o pomoc, jego przedstawiciel odesłał do ustawy. Z kolei PKO BP opublikował specjalne zakładki na swoich stronach, gdzie tłumaczy szczegóły dostępu do rządowych wakacji kredytowych w tym banku.

27 maja PKO BP startuje z wakacjami kredytowymi

Klienci PKO Banku Polskiego od 27 maja będą mogli składać wnioski o zawieszenie spłaty rat kredytu, o ile spełniają warunki podane w ustawie. 

Reklama

"Rozwiązanie dostępne jest dla klientów, którzy zaciągnęli kredyt w złotych przed 1 lipca 2022 roku. Zawieszenie spłaty kredytu będzie możliwe na 4 miesiące: na 2 w okresie od czerwca do sierpnia i na kolejne 2 - od września do grudnia. Wnioski można składać w serwisie transakcyjnym iPKO, listem oraz w oddziale",  informuje PKO na swojej stronie.

Wniosek w PKO BP składa jeden z kredytobiorców, skorzystanie z wakacji kredytowych nie wymaga podpisywania aneksu do umowy, a w czasie zawieszenia spłaty rat kredytu bank nie naliczy także odsetek. PKO BP zachęca za to do nadpłaty kredytu. 

Nadpłata kredytu przed, w trakcie czy po wakacjach kredytowych?

Korzystanie z wakacji kredytowych opłaca się najbardziej właśnie jeśli planujemy nadpłacić nasz kredyt. Ekonomiści nie ukrywają, że jest to rozwiązanie najkorzystniejsze dla kredytobiorcy. 

"Rządowe wakacje kredytowe nie zmieniają sposobu rozliczania nadpłat" - czytamy na stronie banku. PKO BP porównuje też, jaka będzie wysokość raty kredytu w przypadku jego nadpłaty przed, w trakcie i po wakacjach kredytowych. 

Bank w przykładzie zakłada, że kredytobiorca nadpłaci zadłużenie kwotą jednej raty. W prezentowanym przypadku najkorzystniejsze wydaje się nadpłacanie kredytu po zakończeniu wakacji kredytowych. Zakładając, że kredytobiorca korzysta z wakacji kredytowych, a dwa miesiące później nadpłaca kredyt kwotą 2700 zł, to jego rata po nadpłacie może wynieść 2677 zł. Bank poleca także nadpłacanie kredytu w trakcie wakacji.

"Odsetki pobrane z nadpłaty nie są uwzględniane już w racie, którą zapłacisz po okresie zawieszenia. Dzięki temu w racie spłacisz większą część kapitału. Jeśli nadpłacasz kredyt, który jest w trakcie zawieszenia, kwota nadpłaty spłaci odsetki naliczone przed okresem zawieszenia" - tłumaczy bank.

Nadpłata kredytu w trakcie rządowych wakacji kredytowych w przykładzie banku spowoduje obniżkę raty z 2700 zł do 2685 zł. 

ING nie pomoże z wakacjami kredytowymi

ING Bank Śląski jest bardziej oszczędny w słowach. Jego forum dyskusyjne to zwykle miejsce, gdzie każdy klient może znaleźć szybką odpowiedź na swoje pytania. Nie tym razem. Jeden z użytkowników pytał przy wątku dotyczącym wakacji kredytowych, jak powinien policzyć swój dochód z działalności gospodarczej. Odpowiedź banku jest jednoznaczna:

"Nie podajemy takich informacji i nie wyliczamy dochodu. Informacje na temat akceptowanych dochodów są w ustawie z dnia 12.03.2024 r. o pomocy społecznej, określa, co jest dochodem w artykule 8" - pisze moderator Forum ING.

Na swoich stronach ING publikuje podstawowe informacje dotyczące wakacji kredytowych. Znajdziemy tu informacje o warunkach koniecznych do spełnienia, ale także o terminie i formie składania wniosków. W zakładce "Pytania i odpowiedzi" przeczytamy także, jak obliczyć stosunek raty do dochodu, jednak to nie pomaga w samym wyliczeniu dochodu. 

Pekao i Santander. W tych bankach już teraz złożyć wniosek

Od 15 maja można już złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Pekao i Santanderze. Obydwa banki dają taką możliwość zarówno online, jak i stacjonarnie w oddziale. W Pekao wniosek o wakacje kredytowe złożysz w bankowości internetowej Pekao24 i przez aplikację PeoPay. W Santander Bank Polska można to zrobić w Santander Internet oraz w oddziale. 

"W okresie zawieszenia nie płacisz rat kredytu, ale czas trwania umowy oraz inne terminy przewidziane w umowie wydłużamy o okres zawieszenia" - przypomina Pekao. Z kolei Santander podkreśla, że "wniosek na dany miesiąc możesz złożyć najpóźniej w dniu spłaty raty".

Agnieszka Maciuła-Ziomek 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje kredytowe 2024 | ING Bank Śląski | PKO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »