Rząd rozda 15 tys. laptopów po programie "Laptop dla ucznia". W nowym pomyśle także bon na zakupy

Poprzedni rząd zakupił o 15 tys. laptopów za dużo. Sprzęt miał być rozdany w ramach programu "Laptop dla ucznia". Teraz ma już nie kurzyć się w magazynach, a koalicjanci chcą rozdać sprzęt w konkursie. Pojawi się także nowy program.

Laptopy zalegające w magazynach mają zostać rozdane, a dotychczasowy program "Laptop dla ucznia" zastąpiony nowym mechanizmem. Rząd precyzuje, kiedy dojdzie do zmian. 

Fiasko programu "Laptop dla ucznia"

Program "Laptop dla ucznia" miał wspierać dzieci i młodzież w rozwoju kompetencji cyfrowych, które poprzedni rząd uznał za obecnie tak samo ważne, jak czytanie czy pisanie. Już w lutym br. minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski informował, że program ten nie będzie kontynuowany, co więcej, podczas przetargu mogło dojść do złamania prawa, a laptopów zakupiono za dużo:

- Z programu "Laptop dla ucznia" wróciło do magazynów około 15 tys. tysięcy urządzeń, których poprzedni rząd zamówił za dużo - powiedział Marek Gieorgica, dyrektor biura komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji dla TVN24. 

Reklama

Liczba uczniów miała zostać źle obliczona, a urzędnicy nie wzięli pod uwagę dzieci, które już posiadają państwowe laptopy czy też opuszczają system oświaty. Projekt ustawy w tej sprawie był także niedopracowany. Sami uczniowie często nie wiedzieli, jak mogą używać laptopów, a nauczyciele, co zrobić z urządzeniami, które zostały zwrócone. 

Co dalej z 15 tys. laptopów?

Resorty cyfryzacji i edukacji narodowej planują przeprowadzenie konkursów, w nich wyłonione zostaną szkoły i klasy, do których trafią laptopy. 

- To wciąż dobry technologicznie sprzęt. Przecież dziś nikt nie kupuje laptopa na rok. Zależy nam, żeby mogły one trafić do szkół. Do placówek oświatowych, które wykorzystają ten sprzęt do swojej działalności edukacyjnej — dodawał Gieorgica.

Konkurs ma się odbyć w czwartym kwartale 2024 roku. Prowadzeniem konkursów ma się zająć MEN oraz instytuty badawcze. 

Nowy program zastąpi "Laptop dla ucznia"

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizujący ustawę o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. Przede wszystkim nowela zakłada, że program "Laptop dla ucznia" nie będzie kontynuowany i nie pojawi się także w tym roku. 

"Działanie to zostanie zastąpione nowym programem +Cyfrowy uczeń+. MEN wypracuje założenia programu +Cyfrowy uczeń+ tak, aby realnie i kompleksowo podnoszone były potencjał i kompetencje cyfrowe uczniów. Program +Cyfrowy uczeń+ będzie zgodny z przygotowywaną przez MEN polityką transformacji cyfryzacji edukacji" - czytamy.

Rząd planuje także stworzenie mechanizmu przekazywania bonów na zakup laptopów. Szczegóły mamy poznać pod koniec bieżącego roku. Program "Laptop dla ucznia" zakładał coroczne przekazywanie laptopów uczniom rozpoczynającym naukę w klasie IV szkoły podstawowej.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: laptop | Ministerstwo Cyfryzacji | MEN
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »