Rzońca z RPP o opodatkowaniu banków

Opodatkowanie aktywów banków może skutkować zwiększeniem akcji kredytowej w walutach - napisał w analizie dla Forum Obywatelskiego Rozwoju, członek RPP Andrzej Rzońca.

"(...) Z drugiej strony, opodatkowanie aktywów instytucji finansowych wzmocni zachęty do wchodzenia przez nie w takie rodzaje transakcji, które nie wpływają na ich sumy bilansowe, bo od takich transakcji nie zapłacą podatku. W rezultacie, zmniejszy się przejrzystość finansów tych instytucji, a jej brak nie sprzyja stabilności sektora finansowego. Boleśnie wykazał to globalny kryzys finansowy. To, że upadek banku Lehman Brothers doprowadził do tak olbrzymich napięć w sektorze finansowym na całym świecie, wynikało w dużej części z braku wiedzy, co rzeczywiście kryje się za bilansami instytucji finansowych" - napisał Rzońca.

Reklama

"Przede wszystkim jednak opodatkowanie aktywów banków, ubezpieczycieli i funduszy inwestycyjnych nie usunie najpoważniejszego zagrożenia dla stabilności sektora finansowego w Polsce, a może nawet je zwiększać. Źródłem takiego zagrożenia mógłby być ewentualny nawrót szybkiego wzrostu udziału kredytów w walutach obcych w kredycie ogółem, w tym w szczególności w kredycie dla gospodarstw domowych, które nie mają dużych możliwości (ani też umiejętności) zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym" - dodał.

"W okresach boomu, w których banki rozwijają akcję kredytową, często umacnia się waluta krajowa. Przy umacniającym się kursie opodatkowanie aktywów banków może zachęcać je do udzielania kredytów w walutach obcych. Mogą one oczekiwać, że postępująca aprecjacja będzie obniżać wartość tych kredytów wyrażoną w złotych, która jest podstawą naliczania podatku. Z kolei w okresach spowolnienia wzrostu gospodarczego, jeśli tylko waluta krajowa będzie się osłabiać, zwiększy się wartość w złotych kredytów walutowych i to, mimo że banki nie są wtedy skore do udzielania jakichkolwiek kredytów. W ślad za wzrostem wartości w złotych kredytów walutowych wzrośnie także kwota podatków płaconych przez banki. W efekcie zmniejszy się ich zdolność i skłonność do udzielania kredytów, która wpływa na długość spowolnienia wzrostu gospodarczego i tempo wychodzenia z niego" - napisał.

Sprawdź bieżące notowania giełdowych banków na stronach BIZNES INTERIA.PL

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bank | opodatkowanie | Andrzej Rzońca | bańki | Rada Polityki Pieniężnej | FOR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »