SBB złożyło zawiadomienie w UOKiK na zmowę banków

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu poinformowało, że złożyło do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie o podejrzeniu zmowy cenowej na rynku kredytów hipotecznych.

Grupujące frankowiczów stowarzyszenie zwraca w środowym komunikacie uwagę, że poziom oprocentowania kredytów w Polsce jest od lat utrzymywany na podobnej różnicy w stosunku do oferty dostępnej w państwach UE. "Wszystkie banki posiadają podobne oprocentowanie, które różni się w niewielkim zakresie w poszczególnych okresach czasowych" - zaznacza.

Zwraca uwagę, że "oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce wynosi średnio 4,50 proc., zaś w większości Państw UE nie przekracza 2,50 proc."

"Zawiadomienie jest więc związane ze znacznymi różnicami występującymi w oprocentowaniu kredytów hipotecznych w bankach działających na terenie UE, a także na terenie Polski" - informuje SBB.

Reklama

W ocenie Stowarzyszenia rodzi to podejrzenie "pilnowania" oferty banków, tak aby nie przedstawiły one oferty analogicznej do prezentowanej w innych państwach UE.

"Działania te mogą być podejmowane przez poszczególne banki jak również związki zrzeszające banki. Sytuacja ta jest wysoce szkodliwa dla polskich konsumentów jak i gospodarki" - uważa SBB.

Zaznacza, że np. "w Polsce Bank BGŻ BNP Paribas oferuje oprocentowanie na poziomie 3,63 proc., a we Francji BNP Paribas oferuje kredyty oprocentowane od 1,70 proc.". "Podobne różnice występują w przypadku mBanku/Commerzbank oraz ING Bank Śląski/ING. Tak duże różnice w oprocentowaniu kredytów wpływają na sumę odsetek płaconych przez konsumentów w Polsce. Polski konsument w pierwszej racie spłaca, aż 60 proc. odsetek, gdy konsument we Francji 27 proc." - zwraca uwagę SBB.

W ocenie Stowarzyszenia taka nierówność wobec konsumentów jednego podmiotu powinna być więc przedmiotem postępowania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Pobierz: program PIT 2017

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »