Seria i numer dowodu osobistego. Dlaczego nie można ich ujawniać?
Seria i numer dowodu osobistego to dane osobowe. Co prawda nie są to dane wrażliwe, jednak w niepowołanych rękach mogą stanowić duże niebezpieczeństwo.
Aby zawrzeć pożyczkę online potrzebujemy jedynie numeru dowodu osobistego oraz numeru PESEL. Jeśli zatem złodziej wejdzie w posiadanie tych danych, może w kilka minut nas zadłużyć, a my nie dowiemy się zbyt szybko o tym fakcie. Tak naprawdę pożyczki to główny powód, dla którego powinniśmy obawiać się o swoje dane.
Internet daje mnóstwo możliwości i wygodę w kupowaniu oraz zaciąganiu zobowiązań, jednak te wygodne narzędzia wiążą się również z ryzykiem.
Warto pamiętać, że oprócz dowodu osobistego powinniśmy strzec również swojego paszportu oraz numeru konta bankowego. Absolutnie pod żadnym pozorem nie powinniśmy przekazywać nikomu danych dostępowych do swoich kont i kart (dotyczy to PIN-ów, haseł i loginów).
Należy mieć na uwadze, że pracownicy banków i wszystkich instytucji nigdy nie pytają o dane dostępowe. A ewentualne potwierdzanie tożsamości (np. w czasie rozmowy z pracownikiem banku przez telefon) odbywa się poprzez podawanie jedynie niektórych danych personalnych.
Seria i numer dowodu osobistego znajduje się na awersie dokumentu. Najpierw podane są litery (stanowiące serię), a potem liczby (które stanowią numer indywidualny dla każdego obywatela).
Obok tych informacji znajdują się również data wydania dowodu oraz termin jego ważności.
Najważniejsze to nie udostępniać danych osobowych nikomu, kto nie jest do otrzymywania takich danych upoważniony.
Warto wiedzieć, że od 2019 roku został wprowadzony zakaz kopiowania dowodów osobistych - np. w formie skanów. Niestety, wciąż wiele takich zdjęć pojawia się w internecie, co wynika głównie z faktu, że właściciele dowodów po prostu nie pilnują ich w należyty sposób.
Dokumenty powinniśmy zawsze trzymać w miejscu niedostępnym dla osób postronnych i legitymować się nimi tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, np. przy podpisywaniu osobistym umowy czy kontaktach z urzędnikami lub służbami.
Specjaliści odradzają przesyłanie kopii dokumentów online oraz trzymania wiadomości z takimi zdjęciami na skrzynce mailowej. W razie włamania osoby postronnej na skrzynkę, dokumenty z łatwością wejdą w jej posiadanie.
Jeśli doszło do zgubienia lub kradzieży dowodu osobistego, należy go jak najszybciej zastrzec. Można to zrobić za pośrednictwem BIK (Biura Informacji Kredytowej), albo całodobowej infolinii swojego banku (tak samo, jak dane z karty kredytowej).
Na cofnięcie decyzji o zawieszeniu dowodu osobistego mamy 14 dni - jeśli po tym czasie nadal nasz dowód się nie znajdzie, konieczne jest wyrobienie nowego.
KO