Spamerzy atakują przez oferty pracy
Sierpień nie był najlepszym miesiącem na poszukiwane pracy, ale to nie zniechęca oszustów, którzy wysyłają e-maile z fałszywymi ogłoszeniami o zatrudnieniu.
Bitdefender Antispam Labs wykrył nową kampanię spamową kuszącą atrakcyjnymi miejscami pracy. Według niego wiadomości dotarły do tysięcy skrzynek odbiorczych w USA, Europie, Republice Południowej Afryki oraz Australii. Niezamawiana korespondencja pochodzi głównie z adresów IP w Japonii, Chinach i Białorusi.
Niewinny e-mail informuje o oczekującej na adresata posadzie dyrektora operacyjnego (Chief Operating Oficer) w zamieszkałym przez niego regionie. Spamerzy proszą o przesłanie CV. W treści wiadomości nie pojawiają się dodatkowe informacje, poza lakonicznym stwierdzeniem "zostałeś polecony na stanowisko kierownicze". Natomiast w temacie najczęściej występują zwroty "Oferta pracy", "Aktualizacja aplikacji o pracę", "Powiadomienie o potwierdzeniu zatrudnienia", "Powiadomienie o otwarciu oferty pracy".
Oszuści bazują przede wszystkim na ciekawości internautów bądź żerują na bezrobotnych pilnie poszukujących pracy. W pułapkę mogą wpaść też osoby, które złożyły podanie o pracę w formie online i nieświadome niczego odpowiedzą spamerom.
W najlepszym wypadku ofiary spamerów stracą pieniądze, kupując karty podarunkowe, aby zapłacić za narzędzia potrzebne do spełnienia specyfikacji, zaś w najczarniejszym scenariuszu mogą stracić tożsamość łub zostać mułem finansowym, czyli osobom pomagającą prać gangom przestępczym pieniądze.
Kampania wykryta przez Bitdefendera to tylko próbka oszustw czyhających na osoby poszukujące pracy online. Jednak niezależnie od tego czy ktoś ubiega się o pracę czy też nie, należy zachować maksymalną czujność, aby chronić swoje dane osobowe oraz finanse.
W ostatnich dwóch latach mnóstwo podań dotyczących zatrudnienia składanych jest online. Poza tym wiele rozmów kwalifikacyjnych odbywa się w trybie wideokonferencji. W rezultacie coraz trudniej jest odróżnić legalne i fałszywe oferty pracy.
Oto kilka wskazówek jak się nie dać złapać:
- Jesteś proszony o zapłacenie za oprogramowanie lub urządzenia z obietnicą zwrotu kosztów.
- Otrzymałeś ofertę pracy, ale musisz zapłacić za wizy, transfery lub jakąkolwiek technologię.
- Opis stanowiska jest niejasny i dotyczy bardzo dobrze płatnej pracy wykonywanej w domu zaledwie przez kilka godzin dziennie.
- Korespondencja w sprawie pracy została wysłana nie z adresu e-mail zarejestrowanego w firmie.
- Otrzymujesz pracę bez oficjalnej rozmowy kwalifikacyjnej i jesteś proszony o podanie poufnych danych osobowych, takich jak numer ubezpieczenia społecznego i dane karty kredytowej, wypełnienie raportu kredytowego lub otwarcie nowego konta bankowego.
Nigdy nie wchodź w interakcję z e-mailami, tekstami lub korespondencją w mediach społecznościowych, jeśli nie ubiegałeś się o pracę. To najbardziej oczywisty znak, że propozycja jest fałszywa. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą kariery i aplikowałeś do wielu ogłoszeń o pracę, prowadź ich ewidencję, aby nie paść ofiarą tego rodzaju spamu.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami