Sprawdź licytacje komornicze. Tak kupisz tanio mieszkanie albo samochód

Licytacje komornicze są szansą na zakup różnych towarów w bardzo kuszących cenach. Dostępne są nie tylko przedmioty codziennego użytku. Istnieje również spora szansa, by w ten sposób nabyć nieruchomość. Mieszkanie za grosze? Brzmi intrygująco. Tylko czy warto wziąć udział w takiej licytacji i jak się do niej przygotować. Sprawdź, co licytuje komornik oraz jak odbywają się aukcje komornicze.

Licytacje komornicze budzą zainteresowanie wielu osób. Nie ma się czemu dziwić. Większość towarów na aukcji u komornika można kupić za dużo niższą kwotę. Jest to odczuwalne szczególnie przy licytacji nieruchomości. Czy warto zacząć brać udział w tego typu aukcjach? Sprawdź, co licytuje komornik i jak odbywają się aukcje komornicze.

Co to jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza polega na ustaleniu nowego właściciela nieruchomości lub przedmiotu. Osoba zadłużona nie reguluje swoich długów u wierzycieli. Doprowadza tym samym do podjęcia działań egzekucyjnych na korzyść wierzyciela. W takich momentach komornik ściąga dług. 

Reklama

Z początku jest to zabieranie konkretnej kwoty z wypłaty lub konta bankowego. Jeśli nie jest to możliwe, decyduje się na odebranie praw własności do nieruchomości lub wartościowych rzeczy. Może być jednak sytuacja, że dłużnik jest w stanie ochronić swój majątek. 

Jak wziąć udział w licytacji komorniczej?

Tani dom lub mieszkanie brzmi bardzo kusząco. Przy obecnych cenach na rynku mieszkań, zapłacenie za swoje "cztery kąty" kwoty poniżej 200 tysięcy złotych to cud. Jednak z taką możliwością przybywają do nas licytacje komornicze. 

Tylko jak do nich przystąpić? Konieczne jest wpłacenie na konto komornika 10% ceny wartości licytowanego towaru. Jest to rękojmia, która przy przegranej zostanie w całości zwrócona. Jeśli jednak wygramy, kwota ta pokryje część wartości obiektu.

Licytacja komornicza ma charakter publiczny. Może wziąć w niej udział każda osoba pełnoletnia, która posiada środki na opłacenie licytowanego przedmiotu. Zdarza się jednak, że w ogłoszeniach komornika są pewne wyjątki. Zwykle zakaz brania udziału w aukcji dotyczy dłużników i ich najbliższych. Udziału nie może wziąć także komornik i ludzie, którzy nie wywiązali się z innych licytacji.

Co licytuje komornik?

Jak już zostało wspomniane, komornik na licytację może wystawić nieruchomości. Wśród nich wymienić należy:

Najczęściej w przypadku licytacji mówi się właśnie o nieruchomościach. Nie oznacza to jednak, że są jedynymi przedmiotami aukcji. Komornicy wystawiają również:

  • Samochody,
  • Elektronikę,
  • Motocykle,
  • Antyki,
  • Maszyny przemysłowe,
  • Biżuterię,
  • Sprzęt rolniczy,
  • Meble,
  • Inne dobra wartościowe.

Jak znaleźć licytacje komornicze?

Licytacje komornicze ogłaszane są na kilka sposobów. Najprościej dostać się do nich na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Tam publikowane są dane o najbliższej aukcji, jej data oraz miejsce. Jeśli licytacja ma odbywać się w sądzie, na dwa tygodnie przed jej realizacją wywieszone zostaną grafiki informujące. Oprócz tych miejsc informacje o aukcji dostępne są na stronie komornika oraz bezpośrednio w urzędzie gminy.

Gdzie są licytacje komornicze?

Informacje o miejscu licytacji komorniczej dostępne są na stronie Krajowej Rady Komorniczej. 

Pod każdym ogłoszeniem podany jest dokładny adres oraz godzina. Często odbywają się one w salach sądowych lub w formie elektronicznych licytacji. Zdarza się również, że w ogłoszeniu podany zostaje adres biura komornika.

Jak odbywają się licytacje komornicze?

Na stronie KRK dostępne są informacje o wartości danego przedmiotu. Dotyczy to zarówno wartości rynkowej, jak i kwoty wywoławczej. Przeważnie pierwsza licytacja zaczyna się od kwoty wynoszącej 3/4 ceny rynkowej towaru. Jeśli wtedy nie znajdzie się chętny, organizowana jest kolejna licytacja. Wtedy wartość licytowanego przedmiotu wynosi 2/3 wartości rynkowej. Przed samą licytacją komorniczą należy również zapoznać się z tym, czy nie będzie konieczne wpłacenie rękojmi.

Rękojmię o wartości 10% należy wpłacić najpóźniej dzień przed terminem licytacji na rachunek bankowy komornika. Nie ma jednak konieczności wcześniejszej wpłaty w sytuacji, w której przedmiot jest wart mniej niż 5 tysięcy złotych. Licytacja uznana jest za ważną nawet w momencie, w której przyjdzie wyłącznie jeden licytant. Aukcja rozpoczyna się od 3/4 lub 2/3 wartości rynkowej towaru i licytujący oferują wyższe kwoty. Wygrywa osoba, która zaoferowała najwyższą sumę.

Osoby, które nie wygrały licytacji komorniczej, otrzymują zwrot wpłaconej rękojmi. Zwycięzca wypełnia dokumentu określające go nowym właścicielem towaru. W przypadku nieruchomości w tym momencie rusza proces eksmisji poprzednich najemców.

Licytacje komornicze a podatek

Osoba, która wygrała w licytacji komorniczej nieruchomość, musi opłacić za nią podatek. Podatek od nowej nieruchomości wynosi 2 proc. Kwota taka powinna zostać uiszczona w ciągu 14 dni. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że wysokość podatku nieliczony jest od kwoty nabycia nieruchomości. Wysokość podatku zależna jest od wartości rynkowej lokalu.

***

Czytaj także:

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: aukcja | komornik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »