Sprawdź swoją umowę na odbiór śmieci!

Resort środowiska w ciągu kilku tygodni ma przedstawić raport o stanie przygotowań samorządów do realizacji tzw. ustawy śmieciowej - poinformował w zeszłym tygodniu minister środowiska Marcin Korolec.

Resort środowiska w ciągu kilku tygodni ma przedstawić raport o stanie przygotowań samorządów do realizacji tzw. ustawy śmieciowej - poinformował w zeszłym tygodniu minister środowiska Marcin Korolec.

Korolec wyraził nadzieję, że wszystkie samorządy zdążą się przygotować do 1 lipca. "Wierzę, że zdążymy na 1 lipca. (...) A jeżeli w pojedynczych wypadkach to rozstrzygnięcie (dot. przetargu na odbiór śmieci - PAP) nie nastąpi do 1 lipca, to nastąpi natychmiast później. Nie ma co robić jakiegoś niepotrzebnego napięcia" - powiedział w radiowej Trójce Korolec.

Podkreślił, że za gospodarkę odpadami od 1 lipca odpowiadać będą gminy. "W związku z tym to będzie zadanie gminy (odbiór śmieci - PAP). Zostawmy im rozwiązanie tych problemów na poziomie lokalnym. Takie są przepisy i takie są uregulowania" - dodał.

Reklama

Chodzi o ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm uchwalił jeszcze w 2011 roku, a która obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Przepisy nakładają na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca tego roku gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy zostały także zobowiązane do przeprowadzenia przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Marcowa nowelizacja ustawy śmieciowej wyszła na przeciw oczekiwaniom samorządów w kwestii bardziej elastycznego sposobu naliczania opłat. Dlatego też część z nich, w tym tych największych, nie rozpisało jeszcze przetargów. Wielu ekspertów zauważa, że ze względu na m.in. procedurę odwoławczą, samorządy mogą nie zdążyć z tym do 1 lipca.

- Resort środowiska zachęca do sprawdzenia umów zawartych ws. odbioru śmieci. W wielu przypadkach należy taką umowę w odpowiednim terminie wypowiedzieć, aby uniknąć podwójnych opłat za odpady po 1 lipca.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lipca gmina przejmie odpowiedzialność za gospodarkę odpadami komunalnymi wytwarzanymi na jej terenie. Odbiorem śmieci od mieszkańców zajmą się firmy wybrane przez samorządy w przetargach. Do tej pory to właściciele nieruchomości samodzielnie zawierali takie umowy z przedsiębiorstwami wywozowymi.

Resort środowiska zachęca, aby do 1 lipca rozważyć rozwiązanie umów z firmami, które odbierały od nas śmieci. "Zapoznaj się z trybem i warunkami wypowiedzenia umowy, tak abyś miał czas na jej ewentualne rozwiązanie" - zaznaczyło ministerstwo.

Resort zauważa, że kontynuowanie dotychczasowych umów nie zwolni z obowiązku płacenia na rzecz gminy opłat za śmieci.

Do sprawdzenia umów zachęca także stołeczny magistrat. Na stronie www.czysta.um.warszawa.pl można m.in. znaleźć wzór wypowiedzenia dotychczasowej umowy na odbiór śmieci.

Obowiązująca od pierwszego stycznia 2012 r. ustawa śmieciowa nakłada na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Samorządy dostały 18-miesięczny okres przejściowy, a od 1 lipca br. przejmą obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych. Gminy będą także zobligowane do odbioru i zagospodarowania odpadów zielonych, odpadów niebezpiecznych i wielkogabarytowych, a także usuwania odpadów z nielegalnych wysypisk.

Samorządy są zobowiązane, by do końca 2020 r. poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów wynosił co najmniej 50 proc. w stosunku do masy tych odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. odpady ulegające biodegradacji składane na składowiskach mają nie przekraczać 35 proc. całkowitej masy tych odpadów.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »