Sprawdź zakres ubezpieczenia szkolnego
W roku szkolnym 2014/2015 doszło do ponad 71 tys. wypadków w placówkach oświatowych. Dlatego dyrektorzy szkół dbają o to, by uczniowie byli objęci ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków. W interesie rodziców leży to, by przed podpisaniem umowy sprawdzić zakres oraz sumę ubezpieczenia.
Polisy szkolne nie są obowiązkowe ale zazwyczaj zawierane są w formie ubezpieczenia grupowego. Ubezpieczenia te, mimo że są zalecane, nie są obowiązkowe. Warto wiedzieć, że dzieci mogą być objęte ochroną finansową u dowolnego ubezpieczyciela, niekoniecznie u tego wybranego przez placówkę oświatową. Przed podpisaniem umowy rodzice powinni zostać poinformowani o zakresie ochrony oraz wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Co zawiera ubezpieczenie?
Ubezpieczenia grupowe są to produkty wystandaryzowane i dostoswane do kieszeni praktycznie każdego klienta. Podstawowy zakres obejmuje zazwyczaj wszelkiego rodzaju złamania, zwichnięcia, poparzenia, odmrożenia oraz zwrot kosztów nabycia sprzętu rehabilitacyjnego, czy świadczenie wypłacane w razie śmierci ubezpieczonego.
Jeżeli zależy nam na świadczeniach niestandardowych lub wyższej sumie ubezpieczenia (ale również za wyższą składkę), warto zastanowić się nad indywidualnym ubezpieczeniem dla dziecka. Zakres ochrony może być w nim rozszerzony, a suma ubezpieczenia powiększona w zależności od potrzeb (np. form aktywności) dziecka i możliwości finansowych rodziców.
Gdzie obowiązuje ubezpieczenie?
Ubezpieczenie szkolne obowiązuje nie tylko na terenie placówki oświatowej. Obejmuje ochroną wszystkie zdarzenia powstałe w trakcie obowiązywania umowy na terenie Polski, choć można je rozszerzyć o inne kraje. Zazwyczaj trwa 12 miesięcy, niezależnie od tego gdzie doszło do zdarzenia - w szkole, domu, czy na wycieczce lub wakacyjnych koloniach.
- Przed nabyciem ubezpieczenia szkolnego należy dokładnie przestudiować zakres ochrony oraz wszystkie wyłączenia - mówi Marcin Tarczyński, analityk Polski Izby Ubezpieczeń. - Warto też zapoznać się z informacjami dotyczącymi oceny uszczerbku na zdrowiu, na podstawie, których wyliczane jest odszkodowanie.
Co nie jest objęte ubezpieczeniem?
Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają także wyłączenia. Zazwyczaj należą do nich sytuacje, w których do wypadku doszło w wyniku np. spożycia alkoholu, czy bójki (z wyjątkiem obrony koniecznej) lub jeżeli do uszczerbku na zdrowiu doszło w wyniku przewlekłej choroby.
Marcin Tarczyński
Analityk Polska Izba Ubezpieczeń