Stawki opłat za wywóz odpadów w górę od 1 stycznia 2022

Wysokie stawki opłat za wywóz odpadów to problem, z którym mierzy się większość gmin w Polsce. Z danych dotyczących inflacji wynika, że opłaty za wywóz śmieci w listopadzie 2021 roku były o 16,7 proc. wyższe w porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku. To jednak nie koniec podwyżek. W wielu gminach stawki za wywóz śmieci pójdą ponownie w górę od Nowego Roku. Oto przykłady.

Podwyżkę planuje na przykład Rybnik. Obecnie opłata za wywóz śmieci wynosi 24 zł miesięcznie od mieszkańca, jeśli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Jeśli nie, to stawka opiewa na 72 zł od mieszkańca. Od 1 stycznia 2022 roku wywóz odpadów zbieranych selektywnie będzie kosztował 31 zł miesięcznie od mieszkańca, czyli ok. 30 proc. więcej. Stanieje za to odbiór śmieci niesegregowanych - do 62 złotych.

Stawki zmienią się również w Opocznie. Od Nowego Roku miesięczna stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniesie 16,00 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, a w przypadku niespełniania obowiązku selektywnej zbiórki 32 zł. Obecnie to odpowiednio 12 zł i 24 zł od mieszkańca miesięcznie.

Reklama

W Słubicach w województwie lubuskim od nowego roku stawki będą wynosić: 28 zł miesięcznie od jednego gospodarstwa domowego liczącego 1 osobę, 59 zł od jednego gospodarstwa domowego liczącego 2 osoby oraz 105 zł od jednego gospodarstwa domowego liczącego powyżej 2 osób. Teraz to jedna stawka w wysokości 49 zł miesięcznie od gospodarstwa domowego. 

Podwyżka czeka też mieszkańców gminy Nowa Wieś Lęborska na Pomorzu - z 20,50 zł do 30 zł miesięcznie od mieszkańca za odpady segregowane. Za śmieci nieposegregowane trzeba będzie tam zapłacić aż 90 zł.

Zawiadomienie o zmianie stawek za gospodarowanie odpadami w nieruchomościach zamieszkałych skierowano także do mieszkańców gminy Mogilany w powiecie krakowskim. Będzie to 37,00 zł miesięcznie od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli odpady są segregowane. Obecnie to 27 zł. Z 54 zł do 74 zł podrożeje odbiór śmieci nieposegregowanych. Od 1 stycznia 2022 roku w małopolskich Michałowicach stawka podstawowa wzrośnie z kolei o 4 zł: dla budynków jednorodzinnych z 32 zł na 36 zł, a dla budynków wielolokalowych z 33,80 na 38 zł.

Z 10 zł do 30 zł miesięcznie od osoby podrożeje wywóz odpadów sortowanych w gminie Kamienna Góra na Dolnym Śląsku. Za odbiór odpadów niesortowanych od Nowego Roku trzeba będzie zapłacić tam 90 zł wobec 20 zł obecnie.

W gminie Żytno w województwie łódzkim śmieci segregowane pójdą w górę z 23 zł do 28 zł od jednego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Odpady niesegregowane zdrożeją z 50 zł do 60 zł miesięcznie.

d.p.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: śmieci | odpady | wywóz odpadów | wywóz śmieci | inflacja | opłaty za śmieci

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »