Strajki w Niemczech. W bankomatach zabraknie gotówki?

Niemcy mają problem - z powodu strajków transportowców w bankomatach może zabraknąć gotówki. Protestuje branża transportu gotówki i kosztowności. Strajki zaczęły się w czwartek i będą trwać w piątek.

Branża transportu gotówki strajkuje. "Pracownicy walczą o więcej pieniędzy dla siebie i lepsze warunki urlopu" - informuje "Deutsche Welle".

Odwołane transporty pieniędzy

Portal powołuje się na oświadczenie związku zawodowego Verdi, według którego strajki ostrzegawcze  na krótko przed weekendem mogą wpłynąć na podaż gotówki. Może jej zabraknąć w bankomatach. Odwołano niektóre transporty pieniędzy.

Pracownicy firm transportujących gotówkę i kosztowności rozpoczęli strajk wcześnie rano w czwartek. "Zaczęliśmy w wielu lokalizacjach między godziną 4.00 a 5.00 rano" - "DW" cytuje rzecznika związku zawodowego usługodawców Verdi w Schwerinie.

Reklama

Gotówki może brakować w weekend i po weekendzie

Związkowcy ostrzegają, że protesty na pewno spowodują zakłócenia w dostawie gotówki do bankomatów. "Jest tak mało przewozów, że będzie to odczuwalne w ciągu najbliższych kilku dni" - wyjaśnił cytowany wcześniej rzecznik, dodając, że negocjacje między pracodawcami a związkiem zawodowym będą trwały do piątku w Monachium.

"DW" zwraca uwagę, że pieniędzy w bankomatach może brakować nawet kilka dni po weekendzie. "Strajk ostrzegawczy ma trwać do godziny 23.59 w piątek, a sobota i niedziela nie są w branży dniami roboczymi, Verdi ostrzega, że skutki mogą być odczuwalne do połowy następnego tygodnia" - przestrzega portal i cytuje związkowców, którzy tłumaczą, że "minie jeden lub dwa dni, zanim sytuacja się ustabilizuje".

Związkowcy chcą podwyżek i unormowania czasu pracy

Pracownicy branży transportowej pieniędzy i kosztowności chcą podwyżek płac i unormowania czasu pracy. Związkowcy prowadzą z pracodawcami negocjacje płacowe. Dotyczą one około 10 tys. pracowników w całym sektorze.

Związki domagają się płatnych nadgodzin - wynagrodzenia za czas przepracowany powyżej ośmiu godzin dziennie.

Walka toczy się także o znormalizowany dodatek urlopowy i premię świąteczną oraz prawa do urlopu w wymiarze 31 dni w oparciu o 5-dniowy tydzień pracy.

Jak informuje "DW' związkowcy chcą, aby pracownicy firm przewożących pieniądze i kosztowności otrzymywali w niektórych regionach Niemiec do 23 euro za godzinę pracy.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: płatności | bankomaty | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »